Օրացույց. 9-ը մարտի․ Քոչարյանը զգուշացնում է հայտարարության հեղինակներին (տեսանյութ)
1998-ի այս օրերին Հայաստանում արտահերթ նախագահական ընտրության քարոզարշավի եռուն շրջան էր։ Մարտի 8-ին Արարատում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ դաժանաբար ծեծի ենթարկվեցին Վազգեն Մանուկյանի ընտրական թիմի ներկյացուցիչներ Սամվել Շահինյանն ու Ֆիլարետ Բերիկյանը։ Մարտի 9-ին կատարվածի վերաբերյալ ինքնատիպ գնահատական հնչեցրեց նախագահի իշխանական թեկնածու, գործող վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նշելով, թե որոշ թեկնածուներ կարոտում են 1996-ի ընտրությունները, բայց ինքը նման հնարավորություն չի ընձեռի։ Քոչարյանն ակնարկում էր, թե 96-ի ընտրություններն ու հետընտրական շրջանն անցել էին զանգվածային ծեծուջարդով, ռեպրեսիաներով, ձերբակալություններով։ Քոչարյանը հետագայում շատ դեպքերում հարկադրված եղավ գնալ անգամ առավել բիրտ ու կոպիտ մեթոդների, քան 96-ին էին։ Ի դեպ, Վազգեն Մանուկյանի շտաբի անդամների ծեծից ընդամենը 2 օր անց Պարույր Հայրիկյանի նախաձեռնությամբ նույն Արարատում անցկացվեց նախագահի ընդդիմադիր թեկնածուների միասնական հանրահավաք։
2000 թվականին դարձյալ այս օրը վճռական էր Ռոբերտ Քոչարյանի համար։ Նա հրապարակայնորեն անդրադարձավ օրեր առաջ «Միասնություն» դաշինքի առաջնորդների՝ իրեն ուղղված պահանջագրին։ Դաշինքը պահանջում էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերժ Սարգսյանին եւ Ազգային հեռուստաընկերության տնօրեն Տիգրան Նաղդալյանի հրաժարականները։ Քոչարյանը հայտարարությունը համարեց անհեթեթ, պահանջներն՝ անտակտ, իսկ երեւույթը՝ մտահոգիչ։
Քոչարյանը զգուշացրեց հայտարարության հեղինակներին, թե դա կարող է վտանգավոր լինել հենց իրենց համար։ Եվ իսկապես էլ՝ շատ ժամանակ չանցած վարչապետ Արամ Սարգսյանն ու Հանրապետության դատախազ Բորիս Նազարյանը պաշտոնանկվեցին։ Իսկ ահա, «Միասնություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանը նույն Քոչարյանի հրամանագրով նշանակվեց ՀՀ վարչապետ։ Եվ դա ի հեճուկս այն փաստի, որ մարտի 9-ին Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարում էր, թե խղճալ կարելի է մի ժողովրդի, որի պառլամենտի մեծամասնության առաջնորդը Մարգարյանն է։
1999-ին մարտի 8-ից 9-ի գիշերը վրաերթի ենթարկվեց եւ մահացավ հայտնի քաղաքագետ, հրապարակախոս Տիգրան Հայրապետյանը։ Մարտի 9-ին հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀՇ վարչությունը՝ նշելով, թե կատարվածը քաղաքական սպանություն է, որով սկիզբ է դրվում խոսքի ազատության սահմանափակումներին։ Դժվար է միարժեքորեն պնդել, թե երբ է դրվել սահմանափակումների սկիզբը, բայց որ մեր երկիրն այս ոլորտում շարունակաբար պրոբլեմներ ունեցել է, անժխտելի է։ Ի դեպ, Հայրապետյանի մահը դիտավորյալ սպանություն էր համարում նաեւ նրա մայրը։
2001-ի այս օրը Հայաստանը լքելու մտադրության մասին վրդովված բարձրաձայնեց աշխարհառչակ մաեստրո Օհան Դուրյանը։ Պատճառը մշակույթի նախարարության կոլեգիայի որոշումն էր Դուրյանին օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ։ Մաեստրոն 10 տարի անվճար աշխատել էր հայրենիքում՝ կառավարության հրավերով։
2010 թվականին էլ այս օրը վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ թողեց առաջին ատյանի դատարանի վճիռը Նիկոլ Փաշինյանին 7 տարվա ազատազրկման ենթարկելու մասին՝ սրբագրելով այն համաներման կիրառմամբ, որով պատժաչափը կրճատվում է 50 տոկոսով։ Փաշինյանի փաստաբանը հերթական անգամ հայտարարեց, որ իրենք համաներման կիրառումը չէ, որ պահանջում են, այլ՝ արդարացման դատավճիռ։

Календарь. 9-е марта: Кочарян предупреждает авторов заявления (видео)
Поддержи А1+!В эти дни 1998 года в Армении был бурный период агитационной кампании внеочередных президентских выборов. 8-го Марта во время встречи с избирателями в Арарате были жестоко избиты представители избирательной команды Вазгена Манукяна Самвел Шагинян и Филарет Берикян. О происшедшем 9-го марта озвучил своеобразную оценку кандидат в президенты от власти, действующий премьер-министр Роберт Кочарян, отмечая, что некоторые кандидаты скучают по выборам 1996-го года, но он не предоставит подобной возможности. Кочарян намекал, что выборы 96-го года и поствыборный период прошли с массовыми избиениями, репрессиями, арестами. Кочарян в дальнейшем во многих случаях был вынужден пойти даже на более жесткие и грубые методы, чем было в 96-м. Кстати, всего через 2 года после избиения членов штаба Вазгена Манукяна по инициативе Паруйра Айрикяна в том же Арарате прошел единый митинг оппозиционных кандидатов в президенты.
В 2000 году этот же день был решающим для Роберта Кочаряна. Он публично обратился к адресованному ему требованию лидеров альянса «Единство» несколько дней назад. Альянс требовал отставок главы администрации президента Сержа Саркисяна и директора Национальной телекомпании Тиграна Нагдаляна. Кочарян счел заявление нелепым, требования – бестактными, а явление – вызывающим беспокойство.
Кочарян предупредил авторов заявления, что это может быть опасно для них самих. И действительно не прошло много времени, как премьер-министр Арам Саркисян и прокурор Республики Борис Назарян лишились должности. А глава парламентской фракции «Единство» Андраник Маргарян по указу того же Кочаряна был назначен премьер-министром. И это вопреки тому факту, что 9-го марта Роберт Кочарян заявлял, что можно пожалеть тот народ, лидером парламентского большинства которого является Маргарян.
В ночь с 8-го по 9-е марта 1999 года был подвергнут наезду и скончался известный политолог, публицист Тигран Айрапетян. 9-го марта выступило с заявлением правление АОД, что это – политическое убийство, с которого начинаются ограничения свободы слова. Трудно однозначно утверждать, когда было заложено начало ограничений, но то, что у нашей страны в этой сфере постоянно были проблемы, невозможно отрицать. Кстати, мать Айрапетяна также считает его смерть преднамеренным убийством.
В этот день 2001 года о намерении покинуть Армении возмущенно заявлял всемирно известный маэстро Оган Дурьян. Причиной было решение коллегии Министерства культуры относительно освобождения Дурьяна от должности главного дирижера оперного театра. Маэстро 10 лет бесплатно работал на родине, по приглашению правительства.
В этот день 2010 года апелляционный суд подвел итоги приговору суда первой инстанции о 7 лет лишения свободы Никола Пашиняна, отредактировав его применением амнистии, которым мера пресечения сокращалась на 50%. Адвокат Пашиняна в очередной раз заявлял, что они требуют не применения амнистии, а оправдательный приговор.