Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային եռօրյա այցով Կատարի Պետությունում է
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային եռօրյա այցով Կատարի Պետությունում է: Հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։Հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմին:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ալ-Ղանիմին հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալության համար:
Կողմերն արձանագրել են հայ-կատարական միջպետական, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը` կողմերը փաստել են այդ հարցում պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերն ու աշխատանքը:
Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել հետպատերազմյան իրավիճակից եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ Ադրբեջանի նկրտումներից:
«Համոզված եմ` հայ-կատարական փոխհամագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ ես` որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ աջակցելու Հայաստան-Կատար փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը` ի շահ մեր եղբայր ժողովուրդների»,- հավելել է նա: Կատարցի գործընկերն անդրադարձել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությանը:
Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության շուրջ: Արաբ գործընկերն անդրադարձել է աշխարհում տեղի ունեցող տարաբնույթ պատերազմներին` նշելով, որ իրենց համար անընդունելի են կրոնական եւ ռասայական խտրականության, ագրեսիայի հիմքով մղվող պատերազմները: Կողմերն արձանագրել են, որ դրանց դեմ պայքարում խորհրդարանները մեծ անելիք ունեն:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են Հայաստան-Կատար բարեկամական խմբի ղեկավար Վահագն Ալեքսանյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը, Տրդատ Սարգսյանը եւ Թագուհի Թովմասյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:

Делегация во главе с Аленом Симоняном находится с трёхдневным рабочим визитом в Государстве Катар
Поддержи А1+!Делегация, возглавляемая спикером Национального собрания Армении Аленом Симоняном, с трехдневным рабочим визитом находится в Государстве Катар.
24 января делегация во главе со спикером Национального собрания РА была принята председателем Меджлиса аш-Шура Хасаном бин Абдуллой аль-Ганими.
Ален Симонян поблагодарил председателя Меджлиса за приглашение и теплый прием.
Стороны отметили необходимость реализации программ в направлении развития армяно-катарского межгосударственного, в частности, межпарламентского сотрудничества.
Спикер Национального собрания РА отметил, что развитие многосторонних отношений с арабским миром является одним из основных направлений внешней политики Армении.
Касаясь значения парламентской дипломатии, стороны зафиксировали роль и работу дружественных парламентских групп в этом вопросе.
Ален Симонян подробно представил послевоенную ситуацию и притязания Азербайджана к территориальной целостности Армении.
«Убежден, что армяно-катарское сотрудничество имеет большой потенциал для развития и расширения, и я, как председатель Национального собрания РА, готов поддержать развитие взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Катаром на благо наших братских народов», - добавил он.
Состоялся обмен мыслями об экономическом сотрудничестве. Спикер Меджлиса коснулся различных войн, происходящих в мире, отметив, что для них неприемлемы войны, ведущиеся на почве религиозной и расовой дискриминации и агрессии. Спикер Меджлиса Катара подчеркнул необходимость установления мира в регионе. Стороны отметили, что парламентам предстоит многое сделать в борьбе с ними.
Ален Симонян пригласил своего коллегу с официальным визитом в Армению.
В составе делегации, возглавляемой председателем НС РА, - руководитель группы дружбы Армения-Катар Ваагн Алексанян, члены группы дружбы Асмик Акопян, Трдат Саркисян и Тагуи Товмасян, председатель постоянной комиссии НС по науке, образованию, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.