Taliban-US-Talks-2-1024x520
«Թրամփը ցանկանում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում գալ համաձայնության»․ իսկ ի՞նչ փոփոխություններ կլինեն հայ խաղաղապահների հարցում
Օրեր առաջ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վճռական է տրամադրված ամերիկյան զորքերը  Աֆղանստանից դուրս բերելու հարցում։
Իսկ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար (նախարար) Մարք Էսփերը երեկ հայտարարել էր, որ «Թալիբան» իսլամական շարժման հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ առաջիկա 10 օրերի ընթացքում ամերիկյան զորուժը դուրս կգա Աֆղանստանից, սակայն ԱՄՆ-ը նախ իր զորուժի թիվը կհասցնի 6 հազար 800-ի, ինչից հետո, ըստ իրավիճակի գնահատականի, հաջորդ քայլերը կարվեն:
«Ա1+»-ն այս թեմայի շուրջ զրուցեց միջազգայնագետ, ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանի հետ։  Հարցին, թե արդյո՞ք կարող է սա ազդել նաև Հայաստանից խաղաղապահների թվի կրճատման վրա, Սարգսյանը պատասխանեց, որ բնականաբար կարող է։
Ամերիկագետն ասաց, որ ԱՄՆ-ի և թալիբանների միջև պայմանավորվածության մի մասը ձեռք է բերվել, և նաև չի բացառվում, որ մոտ ժամանակներս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպի նրանց հետ։
«Նման փորձ մի քանի ամիս առաջ արվեց։ Հանդիպում պետք է տեղի ունենար թալիբանների և ԱՄՆ-ի միջև, բայց Աֆղանստանում ամերիկացի զինվորական սպանվեց թալիբանների կողմից կազմակերպված հարձակման հետևանքով,  և դրանից հետո Թրամփը չեղարկեց հանդիպումը և բանակցությունները։ Բայց հիմա, կարծես թե, այդ միջադեպից որոշ ժամանակ անց նորից վերսկսվել են բանակցությունները։ Թրամփը ցանկանում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում գալ համաձայնության՝ ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու համար»,- նշեց նա։
Ամերիկագետը հիշեցրեց, որ սա Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ ամենաերկարատև պատերազմն է (18 տարի), և սա չափազանց կարևոր նշանակություն ունի գործող վարչակազմի և Թրամփի համար` մանավանդ հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին մի քանի ամիս է մնացել․ «Սա բավականին լուրջ դրական ազդեցություն կարող է ունենալ Թրամփի համար, եթե նա պայմանավորվածություն ձեռք բերի»։
Նա իրատեսական է համարում ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը, քանի որ հիմնական պայմանավորվածութունների փաթեթը կա, և վերջին շտրիխը, կարծես թե, Թրամփի հանդիպումն է, որտեղ կազդարարվի բանակցությունների բարեհաջող ավարտը, իսկ զորքերի դուրսբերումը վերաբերում է մի քանի հազարի հասնող ամերիկյան կոնտիգենտին։
«Այստեղ շատ կարևոր է նաև պայմանավորվածություն ձեռք բերել Պակիստանի հետ։ Որովհետև Պակիստանը նույնպես անմասն չէ Աֆղանստանում տեղի ունեցող իրադարձություններից և ամբողջապես աջակցում է թալիբաններին․ աջակցության հիմնական մասը հենց Պակիստանից է գալիս»,- նկատեց միջազգայնագետը։
Ըստ Սարգսյանի՝ հենց այս պատճառով է, որ ԱՄՆ և Պակիստանի հետ հարաբերությունները լարվել են, և ԱՄՆ նախագահը որոշել էր ամբողջապես կրճատել Պակիստանին տրամադրվող օգնությունը։
«Այնպես որ, սա պայմանավորվածությունների բավականին մեծ փաթեթ է, որը որ Թրամփի համար սկզբունքային նշանակություն ունի։ Եվ կարծում եմ, որ եթե ամեն ինչ գնա այնպես, ինչպես որ պլանավորել է Միացյալ նահանգների Ազգային անվտանգության խորհուրդը, ապա մինչև ընտրություններն արդեն Թրամփի համար լուրջ ձեռքբերում կլինի, և նա ցույց տալու լուրջ բան կունենա»,- ընդգծեց Սուրեն Սարգսյանը։
Իսկ արդյո՞ք համաձայնության պարագայում, Ռուսաստանի Դաշնությունը կօգտվի առիթից Աֆղանստանում իր ազդեցութունը տարածելու համար։
Այս մասով տարածաշրջանային հարցերով փորձագետն ասաց, որ չի կարծում, թե Ռուսաստանը կօգտվի առիթից, որովհետև աֆղանական փորձը Ռուսաստանի, նաև Խորհրդային Միության համար բերենպաստ չի եղել, և որևէ անհրաժեշտություն, գոնե զինված ներկայության անհրաժեշտություն՝ ՌԴ-ն չունի։
Չինաստանի մասով Սուրեն Սարգսյանը նշեց, որ պետք է հաշվի առնել Չինաստանի լրջագույն ազդեցությունը Պակիստանի վրա, և բնական է, որ Չինաստանն ազդեցության որոշակի լծակներ ունի վերջինիս վրա։
«Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա Աֆղանստանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունի, բայց չեմ էլ կարծում, որ Իրանը շահերի սպասարկման և զորք տեղակայելու կարիք ունենա։ Համենայնդեպս պայմանավորվածությունների արդյունքում բնականաբար Միացյալ Նահանգների զորքերի դուրսբերումը չի նշանակում, որ տարածաշրջանում կամ Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի հետաքրքրվածություններն ավարտվում են։ Դրանք դեռևս ունենալու են շարունակական բնույթ, և Միացյալ նահանգներից զորքերի փոքր կոնտինգենտ կմնա»,- շեշտեց տարածաշրջանային հարցերով փորձագետը։
Ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք պատկերացնում է, թե որն է լինելու զորքերի այլընտրանքը, Սարգսյանն ասաց, որ դժվար կլինի ասել, թե որը կլինի, սակայն կարելի է դատել Սիրիայի տարբերակից․ երբ Սիրիայում ԱՄՆ-ը 2-3 հազար զորք ուներ, մի քանի հարյուրն են մնացել, որոնք, ըստ անհրաժեշտության, պաշտպանելու են ինչ-որ հատուկ նշանակության տարածքներ, հատուկ նշանակության նավթահորեր և այլն։
«Այնպես որ ես կարծում եմ՝ Միացյալ Նահանգները շատ արագ կսկսի զորքի դուրսբերումը, և խոսքը կարող է գնալ մինչև 90 տոկոսի դուրսբերման մասին ՝ մինչ նախագահական ընտրությունները, որոնք նախատեսված են նոյեմբեր ամսին»,- եզրափակեց ամերիկագետը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք ԱՄՆ-ի և թալիբանների մեջև բանակցությունների կոնտեքստում ինչ-որ քայլեր կատարվում են հայ խաղաղապահների թվի կրճատման կամ ընդհանրապես դուրսբերման մասով։
«Որևէ առարկայական բան չենք որոշել։ Մենք մեր դաշնակիցների, գործընկերների հետ, ում հետ, որ դա իրականցնում ենք, մշտական կոնսուլտացիաների մեջ ենք։ Որևէ որոշում կայացվի, ապա կիմանաք»,- ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակը։

Taliban-US-Talks-2-1024x520
«Трамп хочет в насколько возможно сжатые сроки прийти к согласию»: а какие изменения будут в вопросе армянских миротворцев?
На днях госсекретарь Соединенных Штатов Америки Майк Помпео заявил, что президент США Дональд Трамп настроен решительно в вопросе вывода американских войск из Афганистана.
А секретарь (министр) обороны США Марк Эспер вчера заявил, что по согласию, достигнутому с исламским движением «Талибан»,  в ближайшие  дней американские вооруженные силы выйдут из Афганистана, однако США сначала доведет число своих вооруженных сил до 6 тысяч 800-и, после чего, согласно оценке ситуации, будут совершены последующие шаги.
«А1+» поговорил на эту тему с международником, американистом Суреном Саркисяном. На вопрос, может ли это повлиять на сокращение числа миротворцев из Армении, Саркисян ответил, что разумеется может.
Американист сказал, что часть договоренностей между США и талибанами достигнуты, и также не исключает, что в ближайшее время президент США Дональд Трамп встретится с ними.
«Подобная попытка несколько месяцев назад была сделана. Должна была произойти встреча между талибами и США, но в Афганистане был убит американский военный вследствие организованной талибами атаки, и после этого Трамп отметил встречу и переговоры. Но сейчас, похоже, спустя некоторое время после этого инцидента переговоры вновь возобновились. Трамп хочет в по возможности сжатые сроки прийти к согласию для вывода американских войск», - отметил он.
Американист напомнил, что это – самая длинная в истории Соединенных Штатов война (18 лет), и она имеет крайне важное значение для действующего режима и Трампа, в особенности с учетом того, что до выборов президента США осталось несколько месяцев: «Это может иметь довольно серьезное позитивное влияние для Трампа, если он достигнет договоренности».
Он считает реалистичным вывод американских войск, поскольку есть пакет основных договоренностей, и последний штрих, это, похоже, встреча с Трампом, где будет заявлено об успешном завершении переговоров, а вывод войск относится к американскому контингенту, достигающему нескольких тысяч.
«Здесь также очень важно достичь договоренности с Пакистаном. Потому что Пакистан также причастен к происходящим в Афганистане событиям и полностью поддерживает талибов, основная часть поддержки идет именно из Пакистана», - заметил международник.
По мнению Саркисяна, именно по этой причине у США напряженные отношения и с Пакистаном, и президент США решил полностью сократить предоставляемую Пакистану помощь.
«Так что это – довольно большой пакет договоренностей, который имеет принципиальное значение для Трампа. И думаю, что если все пойдет так, как запланровал Совет национальной безопасности Соединенных Штатов, до выборов уже для Трампа будет серьезное достижение, и ему будет что показать серьезное», - подчеркнул Сурен Саркисян.
А в случае согласия не воспользуется ли случаем Российская Федерация, чтобы распространить свое влияние в Афганистане.
По этой части специалист по региональным вопросам сказал, что не думает, что Россия воспользуется поводом, потому что афганский опыт для России, а также для Советского Союза не был благоприятным, и у РФ нет никакой необходимости, хотя бы необходимости вооруженного присутствия.
По части Китая Сурен Саркисян отметил, что нужно учесть серьезнейшее влияние Китая на Пакистан, и разумеется, что Китай имеет определенные рычаги воздействия на последний.
«Касательно Ирана, у него дружественные отношения с Афганистаном, но я не думаю также, что Иран будет нуждаться в обслуживании интересов и размещении войск. Во всяком случае в результате договоренностей разумеется вывод войск Соединенных Штатов не означает, что в регионе или в Афганистане заинтересованность США завершается. Они еще будут иметь рыночный характер, и останется небольшой контингент войск из Соединенных Штатов»,  - подчеркнул эксперт по региональным вопросам.
На уточняющий вопрос, представляет ли он, какова будет альтернатива войскам, Саркисян сказал, что трудно будет сказать, какова она будет, однако можно судить по сирийскому варианту, когда у США было в Сирии 2-3 тысяч войск, осталось несколько тысяч, которые, по необходимости, будут защищать какие-то территории особого назначения, нефтяные скважины особого назначения и др.
«Так что я думаю, что Соединенные Штаты очень быстро начнут вывод войск, и речь может идти о выводи до 90%, до президентских выборов, которые намечены на ноябрь», - заключил американист.
У пресс-секретаря Министерства обороны РА Арцруна Ованнисяна поинтересовались, в контексте переговоров между США и талибами делаются ли какие-либо шаги по части сокращения числа армянских миротворцев или об их выводе.
«Ничего предметного мы не решили. Мы постоянно проводим консультации с нашими союзниками, коллегами, с теми, с кем осуществляем это. Если будет принято решение, узнаете», - сказал пресс-секретарь МО.