Ucom և Nokia. Ինքնավար ցանցերը և արհեստական բանականության կիրառությունը 6G-ի համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Nokia-ի բջջային ցանցերի Եվրոպայի շուկայի ղեկավար, ավագ փոխնախագահ դոկտոր Ռոլֆ Վերները հոկտեմբերի 14-ին, Silicon Mountains 2025՝ «Արհեստական բանականության անատոմիան» տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Ինքնավար ցանցերը և արհեստական բանականության կիրառությունը 6G-ի համար» թեմայով։
Ucom-ը և Nokia-ն հանձն են առել կիսելու իրենց ռազմավարական տեսլականը 6G տեխնոլոգիայի ապագա զարգացման ուղղությամբ՝ խորացնելով համագործակցությունը հեռահաղորդակցության ոլորտում և դառնալով նոր տեխնոլոգիական աշխարհի նորարարության առաջատար մասնակից։ Հուշագրի համաձայն, ընկերությունները կհամագործակցեն հաջորդ սերնդի ինքնավար ցանցերի ճարտարապետության, ցանցերում արհեստական բանականության կիրառությունների և համատեղ դաշտային փորձարկումների իրականացման ուղղությամբ՝ մշակված հայեցակարգերը ստուգելու համար: Նրանք նաև կանցկացնեն առաջատար լաբորատոր և/կամ դաշտային փորձարկումներ 6G ցանցերի համար և ձեռք բերված փորձը կներդնեն 6G ստանդարտների մշակման մեջ՝ 3GPP ստանդարտների շրջանակներում։
«Ucom-ում մենք համոզված ենք, որ ապագան կառուցվում է հենց այսօր․ ինքնավար ցանցերը և արհեստական բանականության կիրառումը 6G-ի համար դառնալու են կապի նոր իրականության հիմքը։ Nokia-ի հետ այս համագործակցությունը մեզ հնարավորություն կտա համատեղ մշակել նորարարական լուծումներ և արագացնել թվային փոխակերպումները Հայաստանում։ Մենք բարձր են գնահատում այն, որ մեր երկարաժամկետ և արդյունավետ համագործակցությունը Nokia-ի հետ նոր փուլ է մտնում՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով աճի համար։ Այս բոլոր նորարարությունների նպատակը մեր հաճախորդների համար արհեստական բանականության տրամարդած ամենավերջին լուծումները ներդնել է և նրանց կյանքը հեշտացնելը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք 6G-ի զարգացման համար աշխատում ենք արդեն մի քանի տարի՝ ղեկավարելով հետազոտական նախագծեր Եվրոպայում և աշխարհում։ ԱԲ-ն 6G-ի բնական մասն է կազմում, որովետև ԱԲ-ն կարող է ցանցերի ռադիո հասանելիությունը դարձնել ավելի ինքնավար և խելացի՝ մեծացնելով կատարողականությունը, արդյունավետությունը, անվտանգությունը, կայունությունը և ստեղծելով նոր հնարավորություններ։ Մեզ համար շատ կարևոր է նորարարություններն իրագործել Ucom-ի պես կարևոր հաճախորդների հետ, փորձարկել այն, ինչ մշակել ենք մեր լաբորատորիաներում և միասին ստեղծել նոր բիզնես հնարավորություններ՝ հարմարեցված համապատասխան շուկաների կարիքներին», - ասել է Nokia-ի ավագ փոխնախագահ և Եվրոպայի բջջային ցանցերի ուղղության ղեկավար Ռոլֆ Վերները։
Նշենք, որ Հայաստանում 5G անցման պատրաստ ցանցի արդիականացման նպատակով 2024 թվականին պաշտոնական համաձայնագիր կնքվեց Ucom–ի և Nokia-ի միջև։ Այս ընթացքում Nokia-ն թարմացրել է Ucom-ի ֆիքսված և բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները՝ ներդնելով նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց, ինչը բարելավել է բջջային և ֆիքսված օգտատերերի փորձառությունը՝ ապահովելով տվյալների ավելի արագ և հզոր փոխանցում: Արդյունքում Ucom-ն ունի ամենալայն 5G ցանցը, և Հայաստանի բնակչության ավելի 91․2 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ և հուսալի շարժական ինտերնետից։
Silicon Mountains 2025 գագաթնաժողովի շրջանակում մեկ տասնյակից ավելի միջազգային հեղինակավոր փորձագետներ բացահայտեցին, թե ինչպես են ալգորիթմներն ու նեյրոնային ցանցերը ձևավորում նորարարություններ, ինչու է մարդկային գործոնը մնում առանցքային՝ նույնիսկ ամենաավտոմատացված
միջավայրում, ինչ դեր ունեն տվյալները բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման գործում և արհեստական բանականության կառուցվածքին ու գործառույթներին վերաբերող այլ հարցեր։ Այն արդեն 6-րդ տարին է կազմակերպվում է ՏՀՏ գործատուների միության կողմից, միջոցառմանը աջակցում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը, իսկ Ucom-ն վերջին 3 տարին հանդես է գալիս որպես գագաթնաժողովի պլատինե գործընկեր։

Поддержи А1+!14 октября в рамках технологического саммита «Silicon Mountains 2025: Анатомия искусственного интеллекта» генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и доктор Рольф Вернер, старший вице-президент и глава мобильных сетей Европы в Nokia, подписали Меморандум о взаимопонимании (МОВ) на тему «Автономные сети и приложения искусственного интеллекта для сетей 6G».
В рамках этого Меморандума Ucom и Nokia обязуются делиться своим стратегическим видением будущего развития технологии 6G, укреплять сотрудничество в телекоммуникационном секторе и стать ведущими участниками инноваций в новую технологическую эпоху. Согласно меморандуму, компании будут сотрудничать в разработке архитектуры автономных сетей нового поколения, приложений искусственного интеллекта для сетей, а также совместно проводить полевые испытания разработанных концепций. Они также проведут передовые лабораторные и/или полевые испытания сетей 6G и интегрируют полученные знания в исследования по стандартизации 6G в рамках 3GPP.
«В Ucom мы убеждены, что будущее строится сегодня. Автономные сети и приложения на основе искусственного интеллекта для 6G станут основой новой реальности коммуникаций. Сотрудничество с Nokia позволит нам совместно разрабатывать инновационные решения и ускорить цифровую трансформацию в Армении. Мы также высоко ценим тот факт, что наше давнее и плодотворное сотрудничество с Nokia выходит на новый этап, открывая новые возможности для роста․ Главная цель всех этих инноваций - интеграция самых передовых решений искусственного интеллекта в опыт наших клиентов для повышения удобства и качества их жизни», - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Мы работаем над 6G уже несколько лет, возглавляя ряд исследовательских проектов в Европе и по всему миру. ИИ станет неотъемлемой частью 6G, поскольку он может сделать сети радиодоступа более автономными и интеллектуальными, повышая производительность, эффективность, безопасность, надежность и открывая новые возможности», - отметил дoктор Рольф Вернер, старший вице-президент и глава мобильных сетей Европы в Nokia.
В 2024 году Ucom и Nokia подписали официальное соглашение о модернизации сети Ucom по всей Армении в рамках подготовки к общенациональному развертыванию 5G. В течение этого периода Nokia модернизировала базовую фиксированную и мобильную инфраструктуру Ucom, внедрив новую высокопроизводительную транспортную IP-сеть, значительно улучшив качество обслуживания как мобильных, так и фиксированных пользователей, обеспечив более быструю и надежную передачу данных. В результате Ucom теперь управляет самой широкой сетью 5G в Армении, предоставляя более 91,2% населения страны доступ к быстрому и надежному мобильному интернету.
В рамках саммита «Silicon Mountains 2025» более десятка авторитетных международных экспертов рассказали о том, как алгоритмы и нейронные сети формируют инновации, почему человеческий фактор остается ключевым даже в самых автоматизированных условиях, какую роль играют данные в повышении эффективности бизнеса, а также обсудят другие вопросы, связанные со структурой и применением искусственного интеллекта.
Технологический саммит Silicon Mountains, организованный уже шестой год подряд Союзом работодателей ИКТ при поддержке Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, стал ключевой
площадкой для изучения передовых технологий. В течение последних трех лет компания Ucom выступает платиновым партнером мероприятия.