Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային Կոմբինատը ներկայացրել է իր 2024 թ. կայուն զարգացման հաշվետվությունը՝ արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ
Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային Կոմբինատը ներկայացրել է իր 2024 թ. կայուն զարգացման հաշվետվությունը՝ արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ:
Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային Կոմբինատը (ԶՊՄԿ) պաշտոնապես ներկայացրել է իր 2024 թվականի կայուն զարգացման հաշվետվությունը`  հոկտեմբերի 3-4 ը անցկացվող «Հայաստանի Հանքարդյունաբերության Ֆորումի» ընթացքում՝ վերահաստատելով նվիրվածությունը թափանցիկությանն ու կայուն զարգացմանը։ Սա ԶՊՄԿ-ի կողմից հրապարակվող չորրորդ անընդմեջ հաշվետվությունն է՝ դարձնելով ընկերությունը Հայաստանում միակը, որը հետևողականորեն իրականացնում է ԲՍԿ հաշվետվություն։
Այս տարվա հաշվետվությունը կազմվել է համահունչ միջազգային առաջատար չափորոշիչներին (ներառյալ՝ GRI, SASB և TCFD)։ ԶՊՄԿ-ն այս տարի առաջին անգամ հղում ունի նաև Բնության հետ կապված Ֆինանսական Բացահայտումների աշխատանքային խմբին (TNFD) և պարտավորվել է լիարժեքորեն ներառել այս շրջանակը իր հաջորդ հաշվետվության մեջ։
Զեկույցի ներկայացումը ուղեկցվել է խորքային քննարկմամբ՝ նվիրված կայուն զարգացման հաշվետվողականության թեմային, որի մասնակիցներն էին KPMG, Grant Thornton Հայաստանի, Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի և ԶՊՄԿ ներկայացուցիչները։ Քննարկման ընթացքում քննարկվեցին ԲՍԿ ստանդարտների աճող դերը և հուսալի տվյալների կարևորությունը պատասխանատու հանքարդյունաբերության մեջ։
2024 թ. հաշվետվությունը կանցնի անկախ երրորդ կողմի կողմից իրականացվող աուդիտ, ինչը միտված է ավելացնել հաշվետվողականությունն ու շահագրգիռ կողմերի վստահությունը։ Աուդիտն իրականացնում է Grant Thornton ընկերությունը։
Զեկույցի նախաբանում ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին ասել է․ «Մեզ համար կայուն զարգացումը միայն որոշակի նախանշված նպատակների հասնելու միջոց չէ, այլ բիզնես մոդել է, որը նպաստում է արդյունավետության բարձրացմանը, կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, Ընկերության ամրապնդմանը և շահագրգիռ կողմերի հետ երկարաժամկետ համագործակցության ապահովմանը։ Այս սկզբունքները պարզապես ձգտումներ չեն, դրանք հիմնված են գործնականում իրականացվող հստակ նախաձեռնությունների վրա»:
ԶՊՄԿ կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանն իր խոսքում ընդգծել է․ «Որպես ԶՊՄԿ Կայուն զարգացման գծով տնօրեն, ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում մեր հերթական՝ թվով չորրորդ Կայուն զարգացման հաշվետվությունը 2024 հաշվետու տարվա համար։ Այս հաշվետվությունը ներառում է ինչպես մեր նվաճումները, այնպես էլ բացթողումները՝ կայուն զարգացման մեր հավակնոտ նպատակներին հասնելու ճանապարհին։ Ինչպես այս դժվար ուղու նախորդ տարիներին, 2024թ-ին ևս եղան հպարտության և հիասթափության առիթներ։ Հաշվետվությունում ամփոփված են մի շարք կարևոր փաստեր, որոնք, իմ համոզմամբ, մանրամասն, ամբողջովին և անաչառորեն նկարագրում են մեր ուղին դեպի կայուն զարգացում»։

Поддержи А1+!Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) официально представил свой Отчет по устойчивому развитию за 2024 год в рамках ежегодного форума Mining Armenia, который прошел 3-4 октября, подтвердив приверженность компании принципам прозрачности, ответственности и устойчивого развития. Это уже четвертый отчет ЗММК, что делает компанию единственной в Армении, которая публикует ESG-отчеты на столь регулярной основе.
Отчет подготовлен в соответствии с ведущими международными стандартами в области устойчивого развития, включая Глобальную инициативу по отчетности (GRI), Совет по стандартам бухгалтерской отчетности в устойчивом развитии (SASB), а также Рабочую группу по раскрытию финансовой информации, связанной с климатом (TCFD). В этом году в отчете также сделана ссылка на Рабочую группу по раскрытию информации, связанной с природой (TNFD), с обязательством ЗММК полностью внедрить данный стандарт в следующем году.
Презентация отчета сопровождалась экспертной дискуссией по теме отчетности в области устойчивого развития, с участием представителей KPMG, Grant Thornton Armenia, Всемирного банка в Армении и ЗММК. Обсуждение подчеркнуло растущее значение ESG-стандартов и важность достоверной и прозрачной информации для ответственного ведения горнодобывающего бизнеса.
Отчет пройдет независимую проверку третьей стороной, который реализует компания Grant Thornton, что дополнительно укрепит доверие заинтересованных сторон.
В предисловии отчета Генеральный директор ЗММК Роман Худолий подчеркнул: «Для нас устойчивое развитие — это не самоцель, а модель ведения бизнеса, которая повышает эффективность, способствует управленческому совершенству, укрепляет компанию и формирует прочные отношения со всеми заинтересованными сторонами. Эти принципы не остаются лишь на бумаге — они подкреплены конкретными действиями на местах».
В предисловии Директора по устойчивому развитию Армена Степаняна говорится: «С гордостью представляю наш четвёртый подряд Отчёт об устойчивом развитии за отчётный год 2024. Этот отчёт отражает как наши достижения, так и недостатки на пути к достижению наших амбициозных целей в области устойчивого развития. Как и любой год на этом сложном пути, 2024-й принес моменты гордости, а также разочарования. (…) В этом отчёте представлены дополнительные ключевые моменты, которые, на мой взгляд, делают его подробным, всесторонним и честным изложением нашего пути к устойчивому развитию».