Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության դեսպան Անդրիուս Պուլոկասի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է դեսպանին և կարևորել հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացումը, մասնավորապես մշակույթի ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են, մասնավորապես, թանգարանային ոլորտի վերապատրաստումների անցկացման հնարավորությունները:
Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին՝ նշելով, որ թանգարանային ոլորտի զարգացումը Կառավարության ծրագրում գերակա շեշտվածություն ունի և մասնագիտական կարողությունների զարգացումը կնպաստի մեր մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու նոր հմտությունների տեղայնացմանը:
«Մենք շատ կարևորում ենք եվրոպական փորձի ներդրումն ու փոխանակումը, նոր մոտեցումների յուրացումը»,- ասել է նախարարի տեղակալը: Արթուր Մարտիրոսյանն ընդգծել է նաև, որ ՀՀ կառավարության համար առանցքային է մշակույթի ոլորտում զարգացնել ստեղծագործական արդյունաբերությունը՝ որպես տնտեսության բաղադրիչ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները նաև կրթության, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է 2020 և 2023 թվականների Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած հայկական պատմության և մշակույթի շուրջ 5000 անշարժ հուշարձանների մոնիտորինգի, հետագա պահպանության հարցերին: Փոխնախարարի խոսքով՝ դրանք նաև համաշխարհային մշակութային ժառանգության եզակի արժեքներ են:

Артур Мартиросян принял посла Литвы в Армении
Поддержи А1+!Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян принял делегацию, возглавляемую послом Литовской Республики в Республике Армения Андрюсом Пулокасом. Об этом сообщает Министерство ОНКС РА.
Артур Мартиросян приветствовал посла и отметил развитие армяно-литовских отношений, в частности, в сфере культуры.
На встрече, кроме прочих вопросов обсуждались и возможности проведения тренингов по музейному делу.
Артур Мартиросян поблагодарил своих коллег, отметив, что развитие музейной сферы имеет приоритетное значение для правительства, и развитие профессиональных способностей будет способствовать сохранению нашего культурного наследия.
«Мы придаем большое значение внедрению и обмену европейским опытом, освоению новых подходов», - сказал замминистра. Артур Мартиросян подчеркнул, что для правительства РА важно развивать и область культуры как составную часть экономики.
Стороны обсудили возможности двустороннего сотрудничества в сферах образования, спорта и делах молодежи.
Артур Мартиросян обратил внимание коллег на вопросы мониторинга и дальнейшей защиты около 5 тысяч недвижимых памятников армянской истории и культуры, оставшихся под контролем Азербайджана в результате военной агрессии против Нагорного Карабаха в 2020 и 2023 годах. Они представляют уникальную ценность и в масштабе мирового культурного наследия.