Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի նորանշանակ դեսպանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանարապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նոր պաշտոնում նշանակվելու առիթով և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստան-Իրան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ամրապնդվել: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում ստեղծված դժվարին ժամանակաշրջանում երկու երկրները պետք է պահպանեն ակտիվ հաղորդակցություն: Վարչապետը շեշտել է, որ ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ առկա է վստահելի երկխոսություն, ինչը նպաստում է հայ-իրանական փոխգործակցության հետևողական խորացմանը:
Մեհդի Սոբհանին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել ԻԻՀ կառավարության շահագրգռվածությունը` զարգացնելու Հայաստանի հետ կապերը բոլոր ոլորտներում: Դեսպանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության վերաբերյալ իրանական կողմի հստակ դիրքորոշումը: Պարոն Սոբհանին իր մտահոգություններն է արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ և կարևորել ԼՂ հայերի անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի: Մասնավորապես, քննարկվել են տնտեսության, առևտրատնտեսական կապերի, ենթակառուցվածքների զարգացման, առողջապահության, կրթության, գիտության, մշակույթի և այլ ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող թեմաներ:

Премьер-министр принял новоназначенного посла Ирана в РА (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
Никол Пашинян поздравил посла с назначением и выразил надежду, что за время его пребывания в должности армяно-иранские отношения продолжат развиваться и укрепляться. Премьер-министр подчеркнул, что в сложившийся в регионе сложный период наши страны должны поддерживать активную коммуникацию. Премьер-министр подчеркнул, что существует надежный диалог с президентом Исламской Республики Иран Эбрахимом Раиси, что способствует последовательному углублению армяно-иранского взаимодействия.
Мехди Собхани поблагодарил за теплый прием и подчеркнул заинтересованность правительства Ирана в развитии отношений с Арменией во всех сферах. Посол еще раз подчеркнул четкую позицию иранской стороны относительно защиты территориальной целостности Армении. Г-н Собхани выразил обеспокоенность в связи со сложившейся в Нагорном Карабахе гуманитарной ситуацией и подчеркнул важность защиты безопасности и прав армян Нагорного Карабаха.
Собеседники коснулись ряда вопросов повестки армяно-иранских отношений. В частности, были обсуждены темы, связанные с реализацией совместных программ в сфере экономики, торгово-экономических связей, развития инфраструктуры, здравоохранения, образования, науки, культуры и в других направлениях.