ԱԳ նախարարը լիտվացի գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ-ում ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների վտանգը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԱԳ նախարարությունից, ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր լիտվացի գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների վտանգը` շեշտելով Ադրբեջանի ռազմատենչ և ագրեսիվ գործելաոճը ոչ միայն վտանգի տակ է դնում ԼՂ 120 հազար բնակչության՝ սեփական հայրենիքում ապրելու իրավունքը, այլև խաթարում է տարածաշրջանում կայունության հաստատման ջանքերին:
Արարատ Միրզոյանը նաև շեշտել է միջազգային հանրության, և մասնավորապես ԵՄ ու իր անդամ պետությունների կողմից հստակ քայլեր իրականացնելու կարևորությունը` ժողովրդավարական արժեքներ կրող, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը գերակայություն համարող աշխարհի կողմից հստակ ուղերձ հղելու և Ադրբեջանին զսպելու նպատակով:

Глава МИД представил литовскому коллеге опасность этнической чистки, проводимой Азербайджаном против народа НК
Поддержи А1+!20 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке встретился с министром иностранных дел Литвы Габриэлюсом Ландсбергисом.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил своему литовскому коллеге опасность этнических чисток, проводимых Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха. Он подчеркнул, что милитаристский и агрессивный стиль действий Азербайджана не только ставит под угрозу право 120 000 жителей Нагорного Карабаха жить на своей родине, но и подрывает усилия по установлению стабильности в регионе.
Арарат Мирзоян также подчеркнул важность принятия четких шагов со стороны международного сообщества, и в частности ЕС и его государств-членов для сдерживания Азербайджана.