Կանադան կարող է վերացնել Թուրքիայի նկատմամբ կիրառվող զենքի վաճառքի էմբարգոն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի մոտ հիմնավոր մտահոգություն է առկա առ այն, որ Կանադան կարող է չեղարկել Թուրքիայի նկատմամբ սահմանված՝ ռազմական արտադրանքի վաճառքի էմբարգոն։ Այս քայլը կարող է ձեռնարկվել Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործարքի շրջանակում։
Թուրքիայի նկատմաբ կիրառվող զենքի էմբարգոյի վերացումը հատկապես վտանգավոր է կանադաթուրքական ռազմական առևտրի վերջին սկանդալային բացահայտումներից հետո, երբ 2019թ․ պաշտոնական Օտտավան թույլատրել էր անօդաչուներում կիրառվող L3Harris/WESCAM տեխնոլոգիաների վաճառքը Անկարային, ինչը հանդիսանում էր «Բայրակթար» անօդաչուների մրցունակությունն ապահովող առանցքային դետալներից մեկը։ Հետագա հետաքննությունն ապացուցել էր այդ տեխնոլոգիաների փոխանցումը Ադրբեջանին, ինչն արգելված էր։ Բացահայտվել էին թուրքական այլ զեղծարարություններ ևս։ Մասնավորապես, կանադական տեխնոլոգիան, համապատասխան թուրքական դիմումի, ենթակա էր կիրառման ոչ թե հարձակողական, այլ հետախուզական անօդաչուների համար։ Պետական այս հետաքննությունից հետո, կանադական կողմը, Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի աշխատանքների արդյունքում, Թուրքիայի նկատմամբ կիրառեց ռազմական արտադրանքի վաճառքի էմբարգո։
ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի դիրքորոշմամբ՝ Կանադան չպետք է մեղսակից լինի թուրք-ադրբեջանական ռազմական հանցագործություններին` նպաստելով նրանց ռազմական զինանոցների ընդլայնմանը: Խարդախ մտադրություններ ունեցող պետություններին զենքի վաճառքը խախտում է Կանադայի զենքի արտահանման կանոնները՝ զգալի վտանգ ներկայացնելով տարածաշրջանային կայունությանը: Տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության պահպանման և մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ Կանադայի հայտարարած առաջնահերթություններին համահունչ՝ Օտտավան պետք է չչեղարկի զենքի վաճառքի էմբարգոն։
Հաշվի առնելով թուրքական նախկին զեղծարարություններն ու զենքի ձեռքբերման կանոնների խախտումները, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության հանդեպ սպառնալիքները՝ Հայ դատի հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը կոչ է անում ցուցաբերել առավելագույն զգուշություն և առաջնահերթություն տալ տարածաշրջանային կայունությանը, խաղաղությանը և մարդու իրավունքներին:

Канада может снять эмбарго на поставки оружия Турции
Поддержи А1+!Комитет «Ай Дата» АРФД Канады обеспокоен тем, что Канада может отменить эмбарго на продажу военной продукции, введенное в отношении Турции.
В сообщении Центрального офиса Бюро АРФ Дашнакцутюн отмечено, что этот шаг может быть предпринят в рамках сделки по вступлению Швеции в НАТО.
«Отмена эмбарго на поставки оружия Турции особенно опасна после недавних скандальных разоблачений канадско-турецкой военной торговли, когда в 2019 году официальная Оттава разрешила продажу Анкаре технологий L3arris/WESCAM, используемых в БПЛА, являющихся основными деталями, обеспечивающими конкурентоспособность БПЛА «Байрактар». Дальнейшее расследование доказало передачу этих запрещенных технологий Азербайджану. Были выявлены и другие турецкие подделки. В частности, канадская технология, согласно турецкой заявке, подлежала использованию не для наступательных, а для разведывательных БПЛА. После этого государственного расследования канадская сторона в результате работы Комитет «Ай Дата» АРФД Канады ввела эмбарго на продажу Турции военной продукции.
Согласно позиции Комитета «Ай Дата» АРФД Канады, Канада не должна быть соучастником турецко-азербайджанских военных преступлений, способствуя расширению их военных арсеналов. Продажа оружия государствам с мошенническими намерениями нарушает правила Канады в отношении экспорта оружия, создавая значительную угрозу региональной стабильности. В соответствии с заявленными Канадой приоритетами поддержания регионального мира и безопасности и защиты прав человека, Оттава не должна снимать эмбарго на поставки оружия.
«Принимая во внимание предыдущие турецкие правонарушения и нарушения правил приобретения оружия, а также угрозы Турции территориальной целостности и суверенитету Республики Армения, Комитет «Ай Дата» АРФД Канады призывает правительство Канады проявить максимальную осторожность и отдать приоритет региональной стабильности, миру и правам человека», - говорится в заявлении.