Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Սամանտա Փաուերի հետ
Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանտա Փաուերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարավկովկասյան տարածաշրջանի ընդհանուր իրադրությունն ու առկա հումանիտար մարտահրավերները:
Անդրադարձ է կատարվել գործակալության ղեկավարի տարածաշրջանային վերջին այցի արդյունքներին:
Հանրապետության նախագահը վերստին ընդգծել է կայուն և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և նշել է, որ խաղաղության գործընթացն այլընտրանք չունի:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք շեշտվել է մարդասիրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերի համատեղման կարևորությունն ու հետագա քայլերի անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ կառավարության և գործակալության ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերաբերյալ, ինչի կապակցությամբ Սամանտա Փաուերը վերահաստատել է համագործակցության շրջանակների ընդլայնման ուղղությամբ կազմակերպության պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել նաև շուրջ երեք տասնամյակ Հայաստանի և «USAID»-ի միջև առկա սերտ համագործակցությունը և կարևորել են նպատակային փոխգործակցության հետագա խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերի շարունակականությունը:

Ваагн Хачатурян встретился с Самантой Пауэр
В рамках Всемирного экономического форума в Давосе президент Ваагн Хачатурян встретился с главой Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Об этом сообщил Аппарат президента.
В ходе встречи была обсуждена ситуация в южнокавказском регионе и существующие гуманитарные вызовы.
Были затронуты результаты последнего регионального визита главы агентства.
Президент республики вновь подчеркнул принципиальную позицию Армении по достижению стабильного и продолжительного мира и отметил, что мирный процесс не имеет альтернативы.
Состоялся обмен мнениями о выполнении договоренностей, достигнутых правительством РА и Агентством, в связи с чем Саманта Пауэр подтвердила готовность организации к расширению рамок сотрудничества.
Собеседники высоко оценили тесное сотрудничество, существующее между Арменией и USAID на протяжении почти трех десятилетий, и подчеркнули необходимость продолжения совместных шагов, направленных на дальнейшее углубление целенаправленного взаимодействия.