ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահն Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանը մանրամասներ է ներկայացրել Բաքու կատարած այցից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի առիթով Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումայի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Երեւանում խորհրդարանական ամենամասշտաբային միջոցառումը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ անցկացնելու փաստը եւ հույս հայտնել, որ այն հնարավորություն կտա կազմակերպության անդամ երկրների պատվիրակություններին տեղում ծանոթանալու մեր երկրում եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ զարգացումներին:
Կողմերն անդրադարձել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետեւանքով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերի խնդիրներին, Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը խնդրել է խրախուսել ԵԱՀԿ անդամ բոլոր պետությունների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությանն ուղղված քայլերը՝ դրանով իսկ աջակցություն ցույց տալով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանն ու ժողովրդավարությանը՝ հիշեցնելով, որ չնայած ամենօրյա ռեժիմով միջազգային կառույցներին ուղղած մեր ահազանգերին՝ չստացվեց կանխել ադրբեջանական աղետը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է խաղաղություն հաստատելու եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում զարգացում ապահովելու մեր տեսլականը: ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը մանրամասներ է ներկայացրել Բաքու կատարած այցից:

На встрече с Аленом Симоняном председатель ПА ОБСЕ рассказала о своем визите в Баку
Поддержи А1+!17 ноября председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем ПА ОБСЕ Пиа Каума, прибывшую в Ереван для участия в осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Спикер подчеркнул факт проведения впервые в Ереване сессии ПА ОБСЕ, самого масштабного парламентского мероприятия, и выразил надежду, что это даст возможность делегациям стран-членов организации ознакомиться с событиями, происходящими в Армении и в регионе Южного Кавказа.
Стороны обсудили проблемы армян, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха в результате очередной широкомасштабной военной агрессии, развязанной вооруженными силами Азербайджана, и демократические процессы в Армении. Председатель НС РА попросил поощрять шаги, направленные на диалог и сотрудничество между всеми государствами-членами ОБСЕ, тем самым оказывая содействие территориальной целостности, суверенитету и демократии Армении, напомнив, что, несмотря на ежедневные сигналы Армении международным структурам, предотвратить азербайджанскую катастрофу не удалось.
Спикер НС РА представил видение Армении по установлению мира и обеспечению развития в регионе Южного Кавказа. Председатель ПА ОБСЕ рассказала о своем визите в Баку.