Արցախից 6 բուժառուներ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ օգոստոսի 28-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 6 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 3 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 37 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Шестеро пациентов из Арцаха переведены в специализированные медицинские центры РА
Поддержи А1+!28 августа 6 пациентов «Республиканского медицинского центра» Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе со своими сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста для получения срочной специализированной медицинской помощи.
В течение суток на автомобилях МККК в Арцах планируется вернуть троих медицинских пациентов вместе с сопровождающими их лицами, которые когда-то были направлены в Армению на лечение в рамках государственного заказа.
На данный момент в медицинском центре "Аревик" находятся 37 детей, из них 4 - в отделении неонатологии и реанимации.
87 пациентов находятся на стационарном лечении в «Республиканском медицинском центре», 6 пациентов находятся в отделении реанимации, трое из них находятся в критическом состоянии.