Հայաստանը ծանուցվել է Ադրբեջանի կողմից Բեռնի կոնվենցիայի հիման վրա իրավական գործընթաց սկսելու վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի հայտարարությունը Բեռնի Կոնվենցիայի շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից արբիտրաժային վարույթ նախաձեռնելու մասին: Դրանում ասվում է․
2023թ․ հունվարի 18-ին Հայաստանի Հանրապետությունը ծանուցվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ «Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին» Բեռնի կոնվենցիայի (Բեռնի Կոնվենցիա) շրջանակներում արբիտրաժային վարույթ նախաձեռնելու վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետությունը ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել այնպիսի փաստաթղթի հիման վրա, որի հիմնական նպատակն է «խթանել ․․․․ համագործակցությունը» պետությունների միջև միտված «պահպանելու վայրի ֆլորան և ֆաունան և դրանց բնական ապրելավայրերը»։ Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով հաստատել է իր՝ տարածաշրջանի վայրի բնաշխարհի պահպանման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության հանձնառությունը՝ ներառյալ Բեռնի Կոնվենցիայի մոնիտորինգային և այլ մարմինների հետ աշխատելու միջոցով։
Հայաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության միջազգային վարկանիշը ինքնին վկայում է այդ մասին։ Հայաստանը մտահոգված է, որ Ադրբեջանի կողմից իրավական վեճի եղանակով բարձրացված հարցերը որևէ առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ և կարող են վնասակար անդրադառնալ տարածաշրջանի շրջակա միջավայրի վրա, որը նաև էական վնաս է կրել վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ պատերազմների հետևանքով։

Армения уведомлена о возбуждении Азербайджаном арбитражного разбирательства в рамках Бернской конвенции
Республика Армения 18 января 2023 года была уведомлена о возбуждении Азербайджанской Республикой арбитражного разбирательства против Республики Армения в рамках Бернской конвенции «Об охране европейской дикой природы и природной среды» (Бернская конвенция), в связи с чем, представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам выступил с заявлением.
«Республика Армения сожалеет, что Азербайджан решил начать юридический процесс на основании  документа, основной целью которого является «содействие ... сотрудничеству» между государствами, направленное на «сохранение дикой флоры и фауны и их естественной среды обитания». Армения неоднократно подтверждала свою приверженность сохранению дикой природы региона и защите окружающей среды, в том числе в рамках своей работы с мониторинговыми органами Бернской конвенции и другими органами.
Об этом свидетельствует и сам международный рейтинг охраны окружающей среды Армении. Армения обеспокоена тем, что вопросы, поднятые Азербайджаном в форме судебного спора, не имеют ничего общего с целью Бернской конвенции. Они могут нанести вред окружающей среде региона, которой уже был нанесен значительный ущерб в результате агрессивных войн, которые вел Азербайджан в последние годы», - говорится в заявлении представителя Республики Армения по международно-правовым вопросам.