318577271_471403895178548_7995520976443115021_n
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում, դեկտեմբերի 9-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով փոխտեղակալ Կարա ՄըքԴոնալդի հետ:
Կարա ՄըքԴոնալդը գոհունակություն է հայտնել Պաշտպանի հետ հանդիպման համար, ապա կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ, քննարկվել են առաջնահերթ հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի եւ հարձակման հետեւանքները, մասնավորապես ՄԻՊ-ի կողմից փաստագրված մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները։
Զրուցակիցը հետաքրքրվել է նաեւ մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք անհատական գործերով։ Կարա ՄըքԴոնալդը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է աշխատել հումանիտար հարցերի ուղղությամբ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը։

Защитник по правам человека встретилась с Карой МакДональд
Поддержи А1+!В рамках визита в США Защитник прав человека Республики Армения Кристине Григорян 9 декабря в Вашингтоне встретилась с заместителем госсекретаря США по вопросам демократии, прав человека и труда Карой МакДональд.
Стороны обменялись мнениями о состоянии прав человека в Армении, были обсуждены приоритетные вопросы.
В ходе встречи Омбудсмен представила последствия азербайджанской агрессии 13-14 сентября на суверенной территории Республики Армения и непрекращающиеся нарушения прав человека, задокументированные Офисом ЗПЧ.
Кару МакДональд интересовали и дела, связанные с правами человека. Кара Макдональд подтвердила, что правительство США продолжит работать в направлении решения гуманитарных вопросов. В конце встречи стороны договорились продолжить сотрудничество.