Կոտայքում ինքնաթիռի վթարվելու դեպքով ՔԿ-ն պահանջ է ներկայացրել Քաղավիացիայի կոմիտե` ինքնաթիռի ՀՀ մուտք գործելու, ՀՀ-ում տեղակայվելու հանգամանքների վերաբերյալ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 341-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սույն թվականի դեկտեմբերի 1-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են քննչական և վարութային գործողություններ՝ Կոտայքի մարզում ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Հայտնում է ՔԿ-ն։
Նախնական տվյալներով՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին` ժամը 14.00-ի սահմաններում, «B-55» մոդելի ինքնաթիռը վայր է ընկել Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղի տարածքում գտնվող ավազի հանքի տարածքում և այրվել, որի հետևանքով ինքնաթիռում գտնվող 2 անձ տեղում մահացել է:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է վթարված, այրված թեթև մարդատար ինքնաթիռ, 2 անձի մոխրացած դիակ և այլ իրեր։ Նշանակվել է դիակների դատաբժշկական փորձաքննություն, ստեղծվել է քննչական խումբ:
Տեղեկատվական պահանջ է ներկայացվել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե` վթարի ենթարկված վերը նշված ինքնաթիռի տեսակի, պատկանելիության, ՀՀ մուտք գործելու, ՀՀ-ում տեղակայվելու հանգամանքների, օդաչուի, ուղևորի ինքնությունների և մի շարք այլ տվյալների վերաբերյալ:
Ձեռնարկվելու են նաև անհրաժեշտ միջոցներ սահմանված ընթացակարգով ինքնաթիռի վթարման պատճառները, դրա հետ կապված հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

По случаю авиакатастрофы в Котайке СК направил запрос в Комитет гражданской авиации относительно обстоятельств пребывания самолёта в РА, местонахождения в РА
Поддержи А1+!Следственное управление Котайкской области Следственного комитета РА проводит следственные действия для выяснения обстоятельств крушения самолета в Котайкской области. Сообщает СК.
Согласно предварительным данным, 1 декабря 2022 года около 14: 00 самолет модели «B-55» упал на территории песчаного рудника в районе села Джрабер Котайкской области и сгорел, в результате чего, бывшие на борту два человека погибли на месте.
В ходе предварительного следствия был проведен осмотр места происшествия, во время которого были обнаружены обломки сгоревшего легкового самолета, два обгоревших тела и другие предметы. Назначена судебно-медицинская экспертиза тел, создана следственная группа.
В Комитет гражданской авиации представлено требование дать информацию о типе потерпевшего крушение самолета, принадлежности, обстоятельствах пребывания в Армении, местонахождения в Армении, личности пилота, пассажира и ряда других данных.
Будут предприняты все необходимые меры для выяснения причин авиакатастрофы и связанных с ней обстоятельств.
Предварительное расследование продолжается.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана приговором суда, вступившим в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.