ՀՀ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ Հայաստանում գործող ներդրումային խորհրդի ձևաչափը
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ներկա է գտնվել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ գործող Հայաստանի ներդրումային խորհրդի հիմնադրման տասնհինգամյակի միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՎԶԵԲ կովկասյան տարածաշրջանի տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենը, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Էկոնոմիկայի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարները, Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը, այլք։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ գործող ներդրումային խորհրդի ձևաչափը՝ որպես քաղաքականությունների մշակման գործընթացում մասնավոր հատվածի ձայնը լսելի դարձնելու արդյունավետ հարթակ։
Անդրադառնալով 2012 թվականից գործող Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի՝ որպես ինստիտուցիոնալ միավորի դերին՝ փոխվարչապետը նկատել է, որ Խորհուրդը, գործարար համայնքի հետ բաց և կանոնավոր երկխոսություն ապահովելուն զուգահեռ, իր տեխնիկական և խորհրդատվական աջակցությամբ ակտիվ ներգրավվածություն է ունեցել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ու ՓՄՁ միջավայրի բարելավմանն ուղղված շուրջ երկու տասնյակը գերազանցող օրենսդրական բարեփոխումների մշակման գործում։
Ընդգծելով մասնավոր հատվածի զարգացումը խոչընդոտող խնդիրներին ուղղված լուծումները համատեղ մշակելու անհրաժեշտությունը՝ փոխվարչապետը վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու այս ուղղությամբ ակտիվ համագործակցությունը։

Вице-премьер-министр РА высоко оценил формат Инвестиционного совета, действующего в Армении при поддержке ЕБРР
Вице-премьер Амбарцум Матевосян сегодня присутствовал на мероприятии, посвященном 15-летию создания Инвестиционного совета Армении, действующего при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
В мероприятии также приняли участие региональный директор ЕБРР по Кавказу Катарина Бьорлин Хансен, заместитель председателя Национального Собрания Акоп Аршакян, министры экономики и высокотехнологической промышленности, посол Великобритании в Армении Джон Галлагер и другие.
Приветствуя участников встречи, вице-премьер высоко оценил поддерживаемый Европейским банком реконструкции и развития формат Инвестиционного совета в ряде стран, в том числе в Армении, как эффективную платформу для того, чтобы голос частного сектора был услышан в процесс разработки политики.
Коснувшись роли функционирующего с 2012 года Совета по развитию малого и среднего предпринимательства как институциональной единицы, вице-премьер отметил, что Совет, наряду с обеспечением открытого и регулярного диалога с бизнес-сообществом, посредством технической и консультационной поддержке принимал активное участие в разработке более двух десятков законодательных реформ, направленных на экономическое развитие Армении и улучшение среды малого и среднего предпринимательства.
Подчеркнув необходимость совместной выработки решений препятствующих развитию частного сектора проблем, вице-премьер подтвердил готовность правительства к продолжению активного сотрудничества в данном направлении.