Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Սոֆիայի քաղաքապետ Յորդանկա Ֆանդակովայի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊետական այցով Բուլղարիայի Հանրապետությունում գտնվող Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, հանդիպել է Սոֆիայի քաղաքապետ Յորդանկա Ֆանդակովայի հետ։
Նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ լինելով հարուստ մշակութային ժառանգության կրողներ՝ Հայաստանն ու Բուլղարիան անցած 30 տարվա ընթացքում ակտիվորեն համագործակցել են հատկապես մշակութային ժառանգության պահպանման ու վերականգնման ասպարեզում։
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության շրջանակում փորձի փոխանակմանը, տրանսպորտի, կապի ոլորտներում համագործակցության ակտիվացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, այդ թվում՝ կայուն զարգացման, «կանաչ» անցման ուղղություններին:
Սոֆիայի քաղաքապետը ուրախությամբ հայտնել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Սոֆիայի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու օծման արարողությունը:

Ваагн Хачатурян встретился с мэром Софии Йорданкой Фандаковой
Поддержи А1+!Находящийся в Республике Болгарии с государственным визитом президент Республики Армения Ваагн Хачатурян 18 октября встретился с мэром Софии Йорданкой Фандыковой.
Ваагн Хачатурян отметил, что Армения и Болгария, являясь носителями богатого культурного наследия, в течение последних 30 лет активно сотрудничали, особенно в сфере сохранения и восстановления культурного наследия.
Стороны обсудили вопросы обмена опытом в рамках двустороннего сотрудничества, активизации сотрудничества в сферах транспорта и связи, а также реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении-ЕС, в том числе направления устойчивого развития и «зеленого» перехода.
Мэр Софии с радостью сообщила, что в ближайшее время планируется освящение армянской церкви Пресвятой Богородицы в Софии.