ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում խոսել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին
Հոկտեմբերի 3-ին ՆԱՏՕ-ի բրյուսելյան կենտրոնակայանում ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) հետ:
Ա. Գրիգորյանը հանդիպմանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքով ՀՀ սուվերեն տարածքի օկուպացիան՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի պահանջել Ադրբեջանից, որպեսզի անհապաղ դուրս բերվեն զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է նաև ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների մանրամասները: Այս համատեքստում նաև խոսել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնց մի մասի վերաբերյալ ներկաները տեղեկացված են եղել:
Արմեն Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ՀՀ պաշտպանական համակարգի ժողովրդավարական կառավարմանը, Հայաստանի ժողովրդավարացման արտաքին սպառնալիքներին և պատասխանել ներկաների հարցերին:

Секретарь СБ РА представил в штаб-квартире НАТО военные преступления, совершённые азербайджанскими вооружёнными силами
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 3 октября в штаб-квартире НАТО в Брюсселе встретился с членами Комитета заместителей постоянных представителей государств-членов (DPRC).
На встрече Григорян представил широкомасштабную агрессию, осуществленную вооруженными силами Азербайджана 13 сентября, и оккупацию в результате этой агрессии суверенной территории Республики Армения.
Секретарь СБ подчеркнул, что международное сообщество должно продолжать требовать от Азербайджана немедленного вывода войск с суверенной территории Республики Армения.
Армен Григорян также представил подробности возникшего в результате агрессии гуманитарного кризиса и нанесенного гражданской инфраструктуре ущерба. В этом контексте он также коснулся военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана, о некоторых из которых были проинформированы присутствующие.
Секретарь СБ коснулся также сотрудничества Армения-НАТО, демократического управления системой обороны Армении, внешних угроз демократизации Армении и ответил на вопросы присутствующих.