Հավաքական ջանքով պետք է պատրաստ լինենք հաղթահարել մեր հայրենիքի առջև ծառացած բոլոր փորձությունները․ նախագահ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ.
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման օրը։ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը՝ «արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը», ինչպես նշված է հռչակագրի հենց առաջին տողում և առաջին քայլն արեց անկախ պետականության կերտման ճանապարհին:
Անկախության հռչակագրով սահմանվեցին մեր պետականության ուղենիշային նպատակները՝ ունենալ ինքնիշխան պետություն, ապահովել երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությունը, սահմանել ժողովրդավարական ազատություններ և երաշխավորել Հայաստանի քաղաքացիների՝ աշխատելու, արարելու, սեփական բարեկեցիկ ապագան կերտելու անքակտելի իրավունքների իրականացումը:
Անկախության հռչակագրի այս բովանդակությունը մշտապես արդիական է, քանի որ արտահայտում է մեր որպես պետականության և որպես հանրության հավաքական նպատակներն ու իղձերը:
Եվ այսօր, ինչպես և երեք տասնամյակ առաջ, մենք հավաքական ջանքով պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավել ու հաղթահարել մեր հայրենիքի առջև ծառացած բոլոր փորձությունները որպես ուղեցույց և հավատամք ունենալով Անկախության հռչակագիրն ու Անկախության գաղափարը: Շնորհավորում եմ բոլորիս այս կարևորագույն խորհրդանշական օրվա կապակցությամբ:

Общими усилиями мы должны преодолеть испытания, стоящие перед нашей Родиной: президент
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю годовщины принятия Декларации независимости. В послании, в частности, говорится:
Сегодня мы отмечаем День принятия Декларации о независимости Республики Армения!
23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской ССР принял Декларацию независимости, «выразив единую волю армянского народа», как сказано в самой первой строке декларации, и сделал первый шаг на пути к созданию независимой государственности. Декларация независимости определила этапные цели нашей государственности: иметь суверенное государство, обеспечить внутреннюю и внешнюю безопасность страны, определить демократические свободы и гарантировать реализацию неотъемлемых прав граждан Армении на труд, творчество, строительство и благополучное будущее.
Это содержание Декларации независимости всегда актуально, поскольку выражает наши коллективные цели и помыслы и как государства и как народа.
И сегодня, как и три десятилетия назад, мы должны быть готовы встретить и преодолеть все испытания, стоящие перед нашей Родиной, общими усилиями, имея в качестве своего ориентира и веры Декларацию независимости и идею Независимости.