Ես կարող եմ ասել, թե որն է լինելու Ադրբեջանի հաջորդ քայլը․ Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը չի կարծում, որ Ադրբեջանը կօգտվի Հայաստանի ճանապարհներից։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե Ադրբեջանը մի քանի հատվածներով կարող է մուտք գործել Հայաստան և հասնել Նախիջևանի հանրապետություն։ Եվ անցած շաբաթ ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ Սոթքում, Արարատում և Քարահունջում սահմանային անցակետեր է տեղադրել։
«Չեմ կարծում, որ ադրբեջանցիները կօգտվեն մեր ճանապարհներից։ Ադրբեջանը շատ կոշտ է դնում հարցը, որ իր քաղաքացիների անձնագրերը չպետք է ընկնեն հայ սահմանապահների ձեռքը։ Նրանք միջանցք են ուզում, որ իրենց շարժը հայերի կողմից չվերահսկվի»,- ասաց Ս․Գրիգորյանը։
Քաղաքագետը նաև համոզված է, որ Ադրբեջանի հաջորդ քայլը լինելու է այն, որ կպահանջի շատ արագ Հայաստան-Արցախ կապը կազմակերպել նոր կառուցվող ճանապարհով։ Հետո շատ հավանական է համարում, որ այդ ճանապարհը ռուսների հետ համատեղ վերահսկեն նաև իրենք։
«Եվ ՌԴ-ն կհամաձայնի։ Չեմ բացառում նաև, որ մոտ ժամանակներս ակտիվանա անկլավների հարցը, քանի որ ռուսները հենակետեր են տեղակայում Տավուշում։ Ադրբեջանը կփորձի դրանք ուժով վերցնել, մեր բանակը կպաշտպանվի, ու նորից կաշխատի ռուսական գործոնը։ Կասեն՝ չեզոք գոտի դարձնենք, հետո կհանձնեն Ադրբեջանին»,- հավելում է Ս․Գրիգորյանը։

Я могу сказать, каковым будет следующий шаг Азербайджана: Степан Григорян (видео)
Политолог Степан Григорян не думает, что Азербайджан воспользуется дорогами Армении. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Азербайджан может войти в Армению по нескольким участкам и дойти до Нахиджеванской Республики. И на прошлой неделе СНБ объявила, что установила пограничные пропускные пункты в Сотке, Арарате и Караундже.
«Не думаю, что азербайджанцы  воспользуются нашими дорогами. Азербайджан ставит вопрос очень жёстко, что паспорта его граждан не должны попасть в руки армянских пограничников. Они хотят коридор, чтобы их передвижение не контролировалось армянами», - сказал С. Григорян.
Политолог также уверен, что следующим шагом Азербайджана станет то, что он потребует очень быстро организовать связь Армения-Арцах по новой строящейся дороге. Потом он считает очень вероятным, что эту дорогу совместно с русскими будут контролировать и они.
«И РД согласится. Не исключаю также, что в ближайшее время активизируется вопрос анклавов, поскольку  русские устанавливают посты в Тавуше. Азербайджан попытается забрать их силой, наша армия будет обороняться, и вновь сработает российский фактор. Скажут: сделаем нейтральной зоной, затем передадим Азербайджану», - добавляет С. Григорян.