Փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդունել է Լիտվայի ոստիկանապետ Պոժելային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության ոստիկանապետ Ռենատաս Պոժելային։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն և ՀՀ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը։
Բարձր գնահատելով Հայաստանի և Լիտվայի միջև ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները՝ փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ այն նաև ամուր հիմք է ստեղծում տարբեր ոլորտներում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով սերտ համագործակցելու համար: Որպես փոխգործակցության զգալի ներուժ ունեցող ուղղություն՝ Համբարձում Մաթևոսյանն առանձնացրել է Հայաստանում Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները և այդ համատեքստում կարևորել լիտվացի գործընկերների փորձն ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը։
Փոխվարչապետը կարևորել է նաև այսօր ստորագրված Լիտվայի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության միջև համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը, որը հնարավորություն կընձեռնի ԵՄ միջազգային համագործակցության գործիքների օգտագործմամբ աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ ոստիկանությունում իրականացվող բարեփոխումներին և հատկապես՝ նոր Պարեկային ծառայությանը:
Լիտվայի ոստիկանապետ Ռենատաս Պոժելան շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին ջերմ ընդունելության համար, կարևորել հուշագրի կնքմամբ իրավապահ երկու կառույցների միջև առկա հարաբերությունները նոր մակարդակ տեղափոխելը և Հայաստանի հետ իրենց լավագույն փորձով կիսվելու պատրաստակամություն է հայտնել։

Вице-премьер Матевосян принял генерального комиссара полиции Литвы Пожелу
Поддержи А1+!Вице-премьер Амбарцум Матевосян принял сегодня генерального комиссара полиции Литовской Республики Ренатаса Пожелу. На встрече также присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене и начальник Полиции Армении Ваге Казарян.
Высоко оценив основанные на демократических ценностях традиционно дружественные отношения между Арменией и Литвой, вице-премьер Матевосян подчеркнул, что они также создают прочную основу для тесного сотрудничества в различных сферах в двустороннем и многостороннем форматах. В качестве направления со значительным потенциалом сотрудничества Амбарцум Матевосян выделил проводимую в Армении работу по созданию министерства внутренних дел и в этом контексте отметил важность изучения опыта литовских коллег.
Вице-премьер также отметил важность подписанного сегодня меморандума “О сотрудничестве между полицией министерства внутренних дел Литовской Республики и полицией Республики Армения”, который даст возможность поддержать проводимые в полиции Армении реформы, особенно в сфере Патрульной службы, используя инструменты международного сотрудничества ЕС.
Генеральный комиссар полиции Литвы Ренатас Пожела поблагодарил вице-премьера за теплый прием, отметил важность вывода отношений между правоохранительными органами двух стран на новый уровень в рамках подписанного меморандума и выразил готовность поделиться с Арменией своим лучшим опытом.