Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանը ազատման դիմում է ներկայացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրային հեռուստաընկերություն գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանի պաշտոնական հայտարությունը
Սիրելի հայրենակիցներ, գործընկերներ ու հեռուստադիտողներ
Ինձ համար անընդունելի է ՀՀ վարչապետի՝ եթերից առաջ տեսագրված կադրերի հրապարակումը և անկեղծորեն վրդովված եմ գործընկերային, էթիկական սկզբունքների խախտման էժանագին այս քայլից։ Ինքս տարիներ շարունակ ենթարկվել եմ նմանօրինակ մեդիա գրոհների և հասկանում եմ, թե ինչ է նշանակում թիկունքին հասցրած հարվածը։ Ցավում եմ կատարվածի համար։ Երկրի համար կարևորագույն այս շրջանում, Հանրային հեռուստաընկերության զարգացման այս փուլում աններելի է նմանատիպ մեդիա վանդալիզմը։ Ինքս եմ պատասխանատու եղել տվյալ շրջանում իրականացված բազմաթիվ հանրային միջոցառումների, տոնակատարությունների, արտակարգ միացումների համար, կիսել եմ իմ աշխատակիցների հետ շնորհակալության և գովեստի խոսքերը։ Հիմա էլ կիսում եմ կատարվածի պատասխանատվությունը՝ ներկայացնելով աշխատանքից ազատման իմ դիմումը։
Իմ ղեկավարության տարիներին Հանրային հեռուստաընկերությունում աննախադեպ փոփոխություններ են եղել․ եթերում սեփական արտադրանքի բազմակի ավելացում, վարկանիշի շարունակական բարձրացում՝ հատկապես վերջին երկու տարվա ընթացքում, գերժամանակակից թվային արխիվի հիմնում, տարածքների կապիտալ վերանորոգում ու բարեկարգում, հասարակական, կրթական, մշակութային ծրագրերի հանրահռչակում, հարյուրավոր հեռուստաֆիլմերի, տասնյակ նոր և նմանը չունեցող, գրական գործերի հիման վրա նկարահանված հեռուստասերիալների և հաղորդումների պատրաստում։ Դրանց վերաբերյալ բազմաթիվ դրական արձագանքներ ենք ստացել պետական ու հասարակական կառույցներից, հանրային ու քաղաքական գործիչներից։
Իմ աշխատանքի գլխավոր արդյունքը իմ և Հանրայինի գործընկերներն են՝ ներսում և դրսում։ Հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցները հենց այս օրերին ապացուցեցին, որ մասնագիտական որակները, անկախ տեխնիկական թերություններից, գլխավորն են։ Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Հանրայինի բոլոր աշխատակիցներին, իմ գործընկերներին՝ եթերին նվիրվելու համար։ Գիտեմ, որ այստեղ մնում են մարդիկ, որոնք անխափան իրագործելու են ծրագրերն ու նպատակները։ Այս յոթ տարիների ընթացքում մենք միասին բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացրել և վստահ եմ, որ եթերից հետևելու եմ, թե ինչպես են իմ գործընկերները շարունակում հայկական հեռուստատեսության լավագույն ավանդույթները և ձևավորում նորերը:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանում գործող բոլոր լրատվամիջոցներին, ՀԿ-ներին, պետական ու միջազգային կազմակերպություններին համատեղ աշխատանքի համար, ինչպես նաև Հանրայինի աշխատանքի առողջ քննադատության համար։ Այս օրերին ես համոզվեցի, որ հեռուստատեսային իրական պրոֆեսիոնալների կարծիքներն ու տեսակետները համընկնում են իմ անձնական կարծիքի հետ:
Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ անմիջական ղեկավարներին՝ դժվար օրերին օգնելու և խորհուրդներ տալու համար։ Իմ ողջ աշխատանքային գործունեության ընթացքում կարևորել եմ կայունությունը, սեփական կարծիք ունենալու և արտահայտելու իրավունքը, նախընտրել եմ քիչ խոսել ու շատ աշխատել։ Այս սկզբունքներն ինձ կուղեկցեն հաջորդիվ՝ նոր աշխատանքում նոր նախագծեր իրականացնելիս։

Исполнительный директор Общественного телевидения Армении представила заявление об отставке
Поддержи А1+!Исполнительный директор Общественного телевидения Армении Маргарита Григорян представила заявление об отставке, заявив, что для нее недопустима публикация кадров с премьер-министром Армении перед началом прямого эфира, и она искренне возмущена этим дешевым шагом, нарушающим партнерские и этические принципы. В официальном заявлении Маргариты Григорян говорится:
«Уважаемые соотечественники, коллеги и телезрители
Для меня неприемлема публикация кадров с премьер-министром Армении, которые были записаны перед прямым эфиром, и я искренне возмущена этим дешевым шагом, нарушающим партнерские и этические принципы. Я сама подвергалась подобным атакам со стороны средств массовой информации в течение многих лет и понимаю, что означает удар в спину. Я извиняюсь за то, что случилось. В этот важнейший для страны момент, на данном этапе развития Общественного телевидения такой медиавандализм непростителен. Я отвечала за многие публичные мероприятия, праздники и чрезвычайные мероприятия за этот период, разделяла с моими сотрудниками слова благодарности и похвалы. Теперь я разделяю ответственность за произошедшее, представляя свое заявление об увольнении.
За время моего пребывания на посту исполнительного директора в Общественном телевидении произошли беспрецедентные изменения: многократное увеличение собственного контента, постоянное повышение рейтинга, особенно в течение последних двух лет, создание современного цифрового архива, капитальный ремонт и благоустройство территорий, популяризация общественных, образовательных, культурных программ, создание сотен телевизионных фильмов, десятков новых телешоу, сериалов по литературным произведениям. Мы получили много положительных отзывов от государственных и общественных организаций, общественных и политических деятелей.
Главный результат моей работы - наши партнеры в Армении и за ее пределами. В эти дни сотрудники Общественного телевидения доказали, что профессиональные качества, независимо от технических недостатков, являются самыми важными. Я благодарю всех сотрудников Общественной телекомпании, моих коллег за их преданность делу. Я знаю, что здесь остаются люди, которые будут бесперебойно реализовывать программы и цели. За эти семь лет мы вместе реализовали много программ, и я уверена, что буду следить за тем, как мои коллеги продолжают лучшие традиции армянского телевидения и создают новые.
Я благодарю все действующие в Армении средства массовой информации, неправительственные, государственные и международные организации за совместную работу, а также за здоровую критику работы Общественного телевидения. В эти дни я убедилась, что мнения и взгляды настоящих профессионалов телевидения совпадают с моим личным мнением.
Я благодарю моих непосредственных руководителей за их помощь в эти трудные времена. На протяжении всей своей карьеры я подчеркивала важность стабильности, права иметь и озвучивать собственное мнение, предпочитала меньше говорить и больше работать. Этими принципами я буду руководствоваться и впредь в реализации новых проектов в моей новой работе.