«Չի բացառվում, որ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը պայմանավորված է քաղաքական շարժառիթով, բայց․․․» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությանը ծանոթ չէ, այդ պատճառով խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում չցանկացավ հստակ գնահատական տալ։
«Քանի որ մեղադրանքին ծանոթ չեմ, ճիշտ չէ, որ մասնագիտությամբ իրավաբան լինելով գուշակություններով զբաղվեմ։ Ես չգիտեմ քաղաքական կոմպոնենտը ինչքան է, իրավական կոմպոնենտը ինչքան է։ Ժամանակը կանցնի և որոշակի կդառնա»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը։
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարում արված հայտարարությանը և հարցին, թե նրա ելույթում իշխանության համար վտանգավոր ուղերձներ կայի՞ն, որի համար իշխանությունը կարող էր Սերժ Սարգսյանին փորձեր լռեցնել, Գևորգ Պետրոսյանը նշեց․
«Կարող էր լինել, որովհետև Սերժ Սարգսյանի ելույթը այնպես չէ, որ գովեստ էր իշխանության հասցեին, հնչեցին իրավական անվտագությանն առնչվող հարցեր, բնական է չէր կարող իշխանության քիմքին հաճո լիներ։ Բայց ես, լինելով իրավաբան, չեմ կարող հիմա պատասխանատու պնդում անել, որ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը պայմանավորված է բացառապես քաղաքական շարժառիթով, դա չի բացառվում, բայց այդպիսի պնդման համար պետք է իրազեկված լինես, ես նման տեղեկություն չունեմ»։
Հարցին, թե չի բացառո՞ւմ, որ իշխանությունը այս կամ այն հարցով կարող է պատժել ինչ-որ մեկին, ով ելույթ է ունենում և այդ հայտարարությունները հաճելի չեն իշխանությանը, ԲՀԿ-ական պատգամավորն ասաց․
«Չի բացառվում դա և այս վերջին դատավարությունները անվերջ ձգվող նախկին իշխանությունների գործելաոճն է, իրենք ինչի մեջ մեղադրում էին նախկին իշխանություններին, հիմա նույնը իրենք են անում։ Ժողովուրդն ասում է՝ մարդը մեղավո՞ր է, պատժիր, բայց անվերջ ձգվող դատավարությունները, լավ, էս շոուներով ինչքա՞ն կարելի է ազգին կերակրել։ Ժողովուրդն իր կյանքը բարելավելու գործով ապացուցված իրավունք ունի, ինքը դրա համար է հեղափոխություն կամ իշխանափոխություն արել։ Եթե պիտի նախկին բարքերը նույն ձևով շարունակվեր, ոչ մեկին պետք չէ էս հեղափոխությունը, բացառությամբ մի քանի մարդկանց, որոնց կյանքում նկատելի առաջընթաց է գրանցվել»։

«Не исключено, что возбуждение уголовного дела в отношении Сержа Саркисяна обусловлено политическим мотивом, но...» (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян не знаком с содержанием обвинения, выдвинутого Сержу Саркисяну, поэтому он не смог дать четкой оценки беседе с журналистами в парламенте.
«Поскольку я не знаком с обвинением, неправильно, будучи юристом по специальности, заниматься гаданиями. Я не знаю, какова политическая компонента, какова правовая. Пройдет время и станет определенно», - сказал депутат от ППА.
Обратившись к заявлению Сержа Саркисяна на сьезде Европейской народной партии и на вопрос, были ли в его выступлении опасные для власти послания, из-за чего власть могла попытаться заставить Сержа Саркисяна замолчать, Геворг Петросян отметил:
«Могло быть, потому что выступление Сержа Саркисяна не было хвалебным в адрес власти, прозвучали вопросы, связанные с правовой безопасностью, разумеется, это не могло быть приятным для власти. Но я, будучи юристом, не могу сейчас делать ответственное утверждение, что возбуждение уголовного дела в отношении Сержа Саркисяна обусловлено исключительно политическим мотивом, это не исключает, что для такого утверждения должен быть информированным, у меня подобной информации нет».
На вопрос, не исключает ли он, что власти могут наказать кого-нибудь по тому или иному вопросу, кто выступает и эти заявления неприятны для власти, депутат от ППА сказал:
«Не исключено это и эти последние судебные процессы – бесконечно длящийся стиль прежних властей, в чем они обвиняли прежние власти, сейчас то же самое делают сами. Народ говорит: человек виновен? Накажи, но бесконечно длящиеся судебные процессы, хорошо: сколько можно кормить народ этими шоу? Народ имеет доказанное право на улучшение своей жизни, он для этого совершил революцию или смену власти. Если должны были таким же образом продолжаться прежние нравы, никому не нужна эта революция, за исключением нескольких человек, в жизни которых зафиксирован явный прогресс».