Ցմահ դատապարտյալ Աշոտ Մանուկյանը դեռ չի տեղափոխվել «Սևան» ՔԿՀ․ պաշտպան (տեսանյութ)
Քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի ընդունումից հետո, որը տեղի է ունեցել 2019թ․ հունիսի 29-ին, եթե ցմահ ազատազրկման դատապարտվածը դրական վարքագիծ դրսևորի, ապա կարող է փակ ուղղիչ հիմնարկից տեղափոխվել կիսափակ, կիսափակից կիսաբաց և կիսաբացից բաց հիմնարկ։
«Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան՝ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրեց, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից 2 ցմահ դատապարտյալ՝ Արսեն Արծրունին և Աշոտ Մանուկյանը, կիսափակ ուղղիչ ռեժիմից տեղափոխվել են «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկ՝ կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկ։
Մենք կապ հաստատեցինք Աշոտ Մանուկյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի հետ՝ պարզելու, թե ցմահ դատապարտյալն արդեն տեղափոխվե՞լ է «Սևան» ՔԿՀ։ Պաշտպանն ասաց, որ Աշոտ Մանուկյանի ռեժիմի փոփոխության հրամանը եղել է հոկտեմբերի 25-ին, բայց Աշոտ Մանուկյանը դեռ չի տեղափոխվել։
Հարցին, թե ե՞րբ կտեղափոխվի, Միհրան Պողոսյան ասաց, որ եթե Վերաքննիչ դատարանը վճռի, որ Աշոտ Մանուկյանը պայմանական վաղաժամկետ արձակման ենթակա չէ, ապա այդ ժամանակ նոր կտեղափոխվի։
«Կարծում եմ՝ Աշոտ Մանուկյանի վերաբերյալ այդ որոշումը եղել է, որովհետև բոլորն են գիտակցել, որ նա պատիժը այլևս կրելու անհրաժեշտություն չունի, և փորձել են այս որոշմամբ մեղմել Աշոտ Մանուկյանի վիճակը»,- ասաց Միհրան Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արմավիրի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 4-ին Աշոտ Մանուկյանի պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար հայցադիմումը մերժել էր։
Միհրան Պողոսյանը հայտնեց, որ վճիռը բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարանում, և առաջին նիստը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 4-ին, ժամը 12։00-ին։ Այնուամենայնիվ, պաշտպանը չբացառեց, որ հնարավոր է՝ մինչև Վերաքննիչ դատարանի վճիռը, Աշոտ Մանուկյանին տեղափոխեն «Սևան» ՔԿՀ։
«Խնդիրը տեխնիկական է, «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից ավելի հեշտ է Վերաքննիչ դատարան տեղափոխվելը, քան «Սևան» ՔԿՀ-ի՝ հաշվի առնելով հեռավորությունը»,- հավելեց նա։

Пожизненно заключенный Ашот Манукян еще не перемещен в УИУ “Севан”: адвокат (видео)
Поддержи А1+!После принятия Закона “О внесении дополнений и поправок в Уголовно-исполнительном кодексе”, которое имело место 29-го июня 2019г., если пожизненно заключенный проявит положительное поведение, может быть перемещен из закрытого исправительного учреждения в полузакрытое, из полузакрытого – в полуоткрытое и из полуоткрытого – в открытое учреждение.
В ответ на вопрос “А1+” министр юстиции Рустам Бадастян сообщил, что из уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” 2 пожизненно заключенных Арсена Арцруни и Ашота Манукяна из полузакрытого исправительного режима переместили в уголовно-исправительное учреждение “Севан” – полуоткрытое исправительное учреждение.
Мы установили связь с адвокатом Ашота Манукяна Миграном Погосяном, чтобы выяснить, переместили ли уже пожизненно заключенного в УИУ “Севан”. Адвокат сказал, что приказ об изменении режима Ашота Манукяна был 25-го октября, но Ашота Манукяна пока не переместили.
На вопрос, когда переместят, Мигран Погосян сказал, что если Апелляционный суд решит, что Ашот Манукян не подлежит условно-досрочному освобождению, только тогда будет перемещен.
“Думаю, в отношении Ашота Манукяна это решение было, поскольку все осознал, что он более не нуждается в несении наказания, и решили этим решением смягчить состояние Ашота Манкяна”, - сказал Мигран Погосян.
Напомним, что Армавирский суд общей юрисдикции 4-го сентября отклонил исковое заявление Ашота Манукяна для условно-досрочного освобождения.
Мигран Погосян сказал, что решение было обжаловано в Апелляционном суде, и первое заседание состоится 4-го ноября, в 12:00. Тем не менее, адвокат не исключил, что возможно, до решения Апелляционного суда, Ашота Манукяна переместят в УИУ “Севан”.
“Проблема техническая, из уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” легче перемещаться в Апелляционный суд, чем из УИУ “Севан”, учитывая дальность”, - добавил он.