Քրդերը ոչինչ չեն ստանում, միայն օգտագործվում են․ Ռուբեն Սաֆրաստյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄերձավոր Արևելքում մեծանում է Ռուսաստանի տեղն ու նշանակությունը, կարծում է Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ քննարկմանը, անդրադառնալով Սիրիայի վերաբերյալ Սոչիում կնքված ռուս-թուրքական փաստաթղթին, նա նշեց՝ Ռուսաստանը Սիրիայի տարածքում այժմ ունի 15 000 զինյալ։
Արևելագետը, սակայն, չի կարծում, թե հնարավորություն կա այդ թիվը մեծացնելու։ Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասաց՝ համաձայնության արդյունքում Եփրատից դեպի արևելք ընկած հատվածը՝ 120 կմ երկարությամբ և 30 կմ խորությամբ, անցնում է Թուրքիայի հսկողության տակ։ Նա կայացած համաձայնությունից քրդերի համար միայն մի դրական կողմ է տեսնում ։
«Ռուսական միջնորդությամբ քրդերի և Սիրիայի իշխանությունների միջև երկխոսության հնարավորություն է ստեղծվում, և կարելի է հույս ունենալ, որ ապագա Սահմանադրությամբ կնախատեսվի ինքնավարության որևէ ձև, որը կգոհացնի քրդերին, և հնարավոր կլինի պահպանել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ Սիրիայի իրադարձությունները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ քրդական գործոնը օգտագործվում է հիմնական աշխարհաքաղաքական խաղացողների կողմից, և քրդերը ոչինչ չեն ստանում, միայն օգտագործվում են։

Курды ничего не получают, только используются: Рубен Сафрастян (видео)
На Ближнем Востоке увеличивается роль и значение России, считает директор института востоковедения Национальной академии наук Рубен Сафрастян.
На обсуждении царящей в Сирии ситуации, обратившись к российско-турецкому документу, подписанному в Сочи касательно Сирии, он отметил: у России на территории Сирии сейчас имеется 15000 вооруженных лиц.
Востоковед, однако, не считает, что есть возможность увеличить это число. Рубен Сафрастян сказал: в результате соглашения участок к востоку от Евфрата – длиной 120 км и глубиной 30 км, переходит под контроль Турции. Он видит только позитивную сторону для курдов из состоявшегося соглашения.
«При российском содействии между властями курдов и Сирии создается возможность диалога, и можно надеяться, что будущей Конституцией будет предусмотрена какая-либо форма суверенитета, которая удовлетворит курдов, и станет возможно сохранить территориальную целостность Сирии», - сказал Рубен Сафрастян.
По словам последнего, Сирийские события в очередной раз продемонстрировали, что курдский фактор используется основными геополитическими игроками, и курды ничего не получают, только используются.