«Տոնա, պետությունա, կներե՛ք, հո բոմժանոց չի». քաղտեխնոլոգը՝ «Քաղաքացու օր» տոնի մասին (տեսանյութ)
Հայաստանում «Քաղաքացու օրվա» նշելու  հետ կապված քաղաքացիների շրջանում մեծ  աղմուկ բարձրացավ, ասում է քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը։
Նա կարծում է, որ  պետությունը պետք է որևէ ներկայացուցչական ծախսեր անի և դրանում որևէ խնդիր չի տեսնում և ասել, որ այսքան գումար ծախսվեց տոնի համար քաղտեխնոլոգին անհասկանալի է,- «Տոնա, պետությունա, կներե՛ք, հո բոմժանոց չի»,- ասում է նա:
«Դեռ առաջին անգամն է, որ նշվում է այս տոնը և հասարակության կողմից ասել, որ ընդունելի է, կամ ոչ՝ սխալ կլինի: Հասարակությանը ժամանակ է պետք  տոնը իրենը դարձնելու համար», -նշում է քաղտեխնոլոգը:
«Հայերը վերջին ժամանակներում սիրում են ավելի ճոխ նշել սգո օրերը, քան տոները»:
Այս ամենը կապում է նաև կրթական մակարդակի հետ: Առաջ ընդհանուր հասարակության կրթական ցենզը բարձր էր , իսկ վերջին 30 տարում, այն միանգամից ընկել է: Խնդրի լուծման համար ո՛չ թե մեղավորների պետք է փնտրենք, այլ փորձենք սկսել կրթել հասարակությանը՝ սկսած ծննդատնից:
«Քաղաքացին միայն նա չի, որ դուրս եկավ և փողոց փակեց, այլ քաղաքացին նա է, որ ամեն անգամ հայելու մեջ նայի ու տեսնի, որ հայելու մեջ ոչ թե կենդանի է , այլ մարդ»,-ասում է Կարեն Քոչարյանը և ավելացնում ,- «Սերիալներով ու ռաբիզով սարքել են դեգեներատ էս ազգին»:

«Праздник, государство, простите, это же не бомжатник»: политтехнолог о празднике «День гражданина» (видео)
Поддержи А1+!В Армении среди граждан поднялся большой шум в связи с празднованием «Дня гражданина», говорит политтехнолог Карен Кочарян.
Он считает, что государство должно делать представительские расходы и он не видет в этом проблемы и политологу непонятно, когда говорят, что на праздник потратили столько денег, - «Праздник, государство, простите, это же не бомжатник», - говорит он.
«Этот праздник пока отмечается впервые и сказать, принимает его общество или нет будет неправильно. Обществу нужно время, чтобы оно сделало праздники своими», - отмечает политтехнолог.
«Армяне в последнее время любят более пышно отмечать траурные дни, нежели праздники».
Все это он также связывает с уровнем образования. Раньше общий образовательный ценз общества был высоким, а за последние 30 лет он сразу упал. Для решения проблемы нужно не искать виновных, а попытаться начать образовывать общество, начиная с роддома.
«Гражданин – это не только тот, кто вышел на улицу и перекрыл улицу, а гражданин тот, кто каждый раз смотрит в зеркало и видит, что в зеркале не животное, а человек», - говорит Карен Кочарян и добавляет: «Сериалами и рабизом этот народ превратили в дегенерата».