Արա Վահունի անունով էլեկտրական հոսանքը
«Հայկական կինոն վաղուց մոռացվել է ու շատ վատ վերաբերմունքի է արժանանում։ Դժբախտաբար, մեծագույն վարպետները հենց գնում են մոռանում ենք, երևի գնալու իրավունք չունեն... Այնքան են նրանց թաքցրել, որ կարծիք կա, թե մենք կինո չունենք», - Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանն այսպես ազդարարեց «Վերադարձ Կինոյի տուն» խորագրով հանդիպում-երեկոների շարքի մեկնարկը։ Այն սկսվեց կինովավերագրող Արա Վահունու «Մուսալեռ. վիշապի տարի» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրմամբ։
30 տարի առաջ նկարահանված ֆիլմում ռեժիսորը նորովի է իմաստավորում Մուսա լեռան հերոսամարտի խորհուրդը։ «Սա Վահունու ամենաէմոցիոնալ ֆիլմն է. պայքարի, կռվի, անազատության շրջան, այդ ժամանակ էր, որ մենք վերածնվեցինք։ Ֆիլմում ռեժիսորը մեծ էներգիա դրեց սովորական հայկական ավանդույթների մեջ։ Նա կինո բերեց մտածողություն, անհանգստություններ, տողատակեր», - նշեց Հարություն Խաչատրյանը։
Կինոքննադատ Անետա Երզնկյանն էլ նշեց, որ Արա Վահունու յուրաքանչյուր ֆիլմում ընդգծված հեղինակային ձեռագիր կա։ «Նրա ֆիլմերը չի կարելի շփոթել մեկ այլ ռեժիսորի հետ։ Հատուկ մոտեցում կա կինոլեզվին, դիմանկարին։ Նա մի նոր ժանր առաջ բերեց, որը կոչվում է կինոէսսե», - նշեց կինոքննադատը։ Ըստ նրա՝ կինովավերագրողի ֆիլմերը մեծամասամբ ավարտվում են բազմակետով, այդկերպ ռեժիսորը հանդիսատեսին մտորելու տեղիք է տալիս։
Արա Վահունին նկարահանել է 40-ից ավելի վավերագրական ֆիլմեր. «Էլեգիա»՝ նվիրված Երվանդ Քոչարին, կույր զուռնաչու մասին պատմող «Կանչը», «Տոհմածառ», «Հույս, հավատ, սեր», «Քոչարի»։ Նա առաջինն էր որ հայկական վավերագրական կինո բերեց մարդուն՝ իր բոլոր նկարագրումներով` առօրյայով, մտածողությամբ և ազգային նկարագրով:
Քաղաքին կերպար տվող, իր կենսակերպով ու կեցվածքով քաղաքը մայրաքաղաք դարձնող ռեժիսոր։ Փշոտ հումորի զգացում ունեցող մարդ։ Այսպես են ներկայացնում կինովավերագրող Արա Վահունուն նրա ընկերներն ու մտերիմները։
«Վահունու հետ ընկերություն անելը հեշտ էր, բայց դիմանալը շատ դժվար։ Սուր լեզու ուներ, ընկերություն էինք անում ու ինձ միշտ ծաղրում էր», - հիշում է Հարություն Խաչատրյանը։
Կինովավերագրողի որդին՝ Վահե Վահունին, ով ևս ներկա էր ֆիլմի ցուցադրմանը, նշեց, որ հայրն իրեն համեմատում էր էլեկտրական հոսանքի հետ։ «Շատ դիպուկ խոսքը հասցնում էր հասցեատիրոջը»։ Հ
իշում է՝ գրեթե բոլոր ֆիլմերի նկարահանումներին հայրն իրեն տանում էր։ «Հիմնականում ծանր բանվորի աշխատանք էի անում», - կատակում է Վահե Վահունին՝ միաժամանակ նշելով, որ այժմ այդ հիշողությունները շատ թանկ են իր համար։
Ֆիլմի ցուցադրումից հետո «Մուսա Լեռ» հայրենակցական միությունը հետմահու Արա Վահունուն պարգևատրեց պատվոգրով և Մուսալեռ հուշամեդալով ՝ նրա ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ։ Արա Վահունին կյանքից հեռացել է 2006թ-ին։

Электрический ток по имени Ара Вагуни
“Армянское кино давно забыта и удостаивается очень плохого отношения. К сожалению, как только величайшие мастера, забываем, наверное, у них нет права уходить… Их столько прятали, что есть мнение, что у нас нет кино”, - председатель Союза кинематографистов Арутюн Хачатрян так провозгласил начало ряда встреч-вечеров, озаглавленных “Возвращение в Дом кино”. Он начался с показа документального фильма кинодокументалиста Ара Вагуни “Муса даг: год дракона”.
В фильме, снятом 30 лет назад, режиссер по-новому осмысляет таинство героической битвы Муса дага. “Это – самый эмоциональный фильм Вагуни – период борьбы, боя, несвободы, тогда мы исчезли. В фильме режиссер вложил большую энергию в обычные армянские традиции. Он привнес в кино мышление, беспокойства, междустрочия”, - отметил Арутюн Хачатрян.
Кинокритик Анетта Ерзнкян отметила, что в каждом фильме Ара Вагуни есть подчеркнутый авторский почерк. “Его фильмы нельзя перепутать с фильмами другого режиссера. Есть особый подход к языку кино, к портрету. Он выдвинул новый жанр, который называется киноэссе”, - отметила кинокритик. По ее словам, фильмы кинодокументалиста большей частью завершаются многоточием, таким образом режиссер дает зрителю возможность думать.
Ара Вагуни снял более 40 документальных фильмов: “Элегию”, посвященную Ерванду Кочару, “Зов”, рассказывающий о слепом музыканте, играющем на зурне, “Родовое древо”, “Надежда, вера, любовь”, “Кочари”. Он первым привнес в армянское документальное кино человека – со всеми его описаниями – с бытом, мышлением и национальным описанием.
Режиссер, придающий облик городу, своим образом жизни и позицией превращающий город в столицу. Человек с острым чувством юмора. Так представляют кинодокументалиста Ара Вагуни его друзья и близкие.
“Дружить с Вагуни было легко, но выдерживать очень трудно. У него был острый язык, мы дружили и он всегда высмеивал меня”, - вспоминает Арутюн Хачатрян.
Сын кинодокументалиста – Вагэ Вагуни, также присутствовавший на показе фильма, отметил, что отец сравнивал себя с электрическим током. “Он очень метко доносил свое слово до адресата”. Вспоминает, что отец брал его на сьемки почти всех фильмов. “В основном я выполнял тяжелую работу”, - шутит Вагэ Вагуни, в то же время отмечая, что сейчас эти воспоминания ему очень дороги.
После показа фильма союз соотечественников “Муса даг” посмертно наградил Ара Вгуни грамотой и памятной медалью Муса даг – в связи с 80-летием со дня его рождения. Ара Вагуни ушел из жизни в 2006г.