ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու մասին կոնվենցիայի 75 րդ տարելիցին (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարարը տեսաուղերձով հանդես է եկել  «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի 75-րդ տարեդարձին նվիրված՝ Մարդու իրավունքների խորհրդի միջնստաշրջանային հանդիպմանը:
Հանդիպումը կազմակերպվել է Մարդու իրավունքների խորհրդի՝ Հայաստանի կողմից հեղինակված բանաձևի հիման վրա:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել նաև ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը և Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուն: Որպես բանախոսներ հանդես են եկել ՄԱԿ մասնագիտացված մարմինների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, զեկուցողներ և ոլորտում հայտնի փորձագետներ:
Նախարար Միրզոյանի ելույթը ներկայացված է ստորև:
«Ձերդ գերազանցություններ,
Հայաստանը ջերմորեն ողջունում է Ցեղասպանության կանխարգելման միջնստաշրջանային հանդիպման մասնակիցներին և բանախոսներին և իր երախտագիտությունն է հայտնում Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին այսօրվա նիստը կազմակերպելու համար։
Դեկտեմբերի 9-ին մենք կնշենք «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 75-ամյակը։ Այսօր ՄԱԿ-ի անդամ 153 երկիր միավորված է այս «հանցագործությունների հանցագործությունը» պատժելու և կանխելու պարտավորության շուրջ:
Իրապես, կոնվենցիան հանցագործությունը կանխելու ուժեղ բազմակողմ պայմանագիր է: Եվ այն միակ փաստաթուղթը չէ։ Այսօր կոնվենցիայից բխող պարտավորությունները հիմնական ուղղություններով արտացոլվել են ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի բանաձևերում:
Այս համատեքստում ես չափազանց կարևոր եմ համարում, որ ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևերը Մարդու իրավունքների խորհրդում ստանում են լայն տարածաշրջանային աջակցություն և կոնսենսուս: Դա արտացոլում է ավելի լայն միջազգային կոնսենսուս՝ էթնիկ, կրոնական, ռասայական և ազգային խմբերի անհատական և հավաքական իրավունքների պաշտպանության միջոցով ցեղասպանությունները կանխելու բացարձակ հրամայականի վերաբերյալ:
Այս առումով, Մարդու իրավունքների խորհուրդը լավ դիրք ունի ցեղասպանության կանխարգելման առաջնագծում լինելու համար: Հուսով ենք, որ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի գրասենյակի, պայմանագրային մարմինների և հատուկ ընթացակարգի մանդատակիրների միջև համակարգումն ու համագործակցությունը լրացուցիչ կամրապնդվեն և կստանան կանոնակարգված բնույթ։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ ընդգծել հատուկ խորհրդական Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի կատարած ծավալուն աշխատանքը:
Կասկած չունեմ, որ այս հանդիպման քննարկումները ևս մեկ անգամ ցույց կտան զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման կարևորությունը ժամանակակից աշխարհում։ Աշխարհը, որում մենք ապրում ենք այսօր, վտանգավոր վայր է բազմաթիվ էթնիկ և կրոնական խմբերի համար, և նրանց որոշակի տարածքում ոչնչացնելու մտադրությունը դրսևորվել է ամբողջ աշխարհում, հատկապես հիմա, երբ միջազգային անվտանգության կարգավորումները և մարդու իրավունքների մեխանիզմները շարունակաբար անկում են ապրում:
Իրավատիրոջը որպես հակամարտությունների լուծման միջոց վերացնելու գաղափարը երբեք այնքան «գրավիչ» չի եղել հանցագործություն կատարողների համար, որքան այսօր։ Հակամարտային իրավիճակները լայն միջավայր են ապահովում հանցագործների համար, ովքեր հակամարտող մեկ այլ կողմի քողի տակ միջազգային հանրությունից պահանջում են հավասար վերաբերմունք, որը պետք է տարածվի զոհերի նկատմամբ:
Ուժերի անհավասարությունը միշտ եղել է ցեղասպանության հավատարիմ առանձնահատկությունը։ Իսկ ուժ ասելով՝ ես նկատի ունեի ոչ թե բացառապես հանցագործների ռազմական առավելությունը, այլ նրանց կարողությունն օգտագործել նոր տեխնոլոգիաներ՝ ապատեղեկատվությամբ զոհերին նվաստացնելու, և մահացու գործողությունների համար նախապատրաստել հիմքեր՝ դրանց հետագա արդարացումներով։
Մեկ տարի առաջ Երևանում կազմակերպված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումը դիտարկեց նոր տեխնոլոգիաների դերը ցեղասպանության կանխարգելման գործում ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական տեսանկյուններից։ Ֆորումի ընթացքում ընդունված Երևանի հռչակագիրն արձանագրեց, որ ապատեղեկատվության տարածումը, հատկապես սոցիալական մեդիայի հարթակներում կարող է ծառայել որպես նոր քարոզչական գործիք՝ մոլորեցնելու և ռասիզմը, անհանդուրժողականությունը, այլատյացությունը, բացասական կարծրատիպերը տարածելու, մարդու իրավունքները խախտելու, չարաշահելու և առանձին խմբերին իրենց ինքնության հիման վրա նվաստացնելու համար։
Զանգվածային ոճրագործությունների, այդ թվում՝ ցեղասպանությունների իրականացումը շարունակում է զգալի ժամանակ պահանջել իր բոլոր փուլերում։ Իրականում, թիրախային խմբերի կոլեկտիվ պատիժն ընդունում է տարբեր ձևեր և դրսևորումներ, որոնք աստիճանաբար ավելանում են իրենց խստությամբ, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի միջազգային նորմերի խախտումների, կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների ոչնչացման, պաշարման և զանգվածային բռնության միջոցով։ Ավելորդ է ասել, որ շատ զանգվածային վայրագություններ հնարավոր կլիներ կանխել, եթե այդ փուլերում հայտնաբերվեին վաղ նախազգուշացման ազդանշաններ:
Հավաքական ձախողումը չպետք է արդարացում հանդիսանա ՄԱԿ-ի յուրաքանչյուր անդամ պետության անհատական անգործության համար:
Միջազգային պատասխանատվության մեկ այլ կարևոր ասպեկտ է զոհերի, այդ թվում՝ բռնի տեղահանվածների միջազգային պաշտպանությունը:
Երկու ամիս առաջ Հայաստանի Հանրապետությունն ապաստան և ապրուստի միջոցներ տրամադրեց ավելի քան 100 հազար փախստականների՝ Լեռնային Ղարաբաղի՝ իր բնօրրան հայրենիքից վտարված, էթնիկ զտման ենթարկված ողջ բնակչությանը: Միջազգային հանրության աջակցությունն էական է նրանց միջազգային պաշտպանությունն ապահովելու համար:
Տասնամյակներ առաջ, երբ Հայաստանը ստանձնեց մարդու իրավունքները ցեղասպանության կանխարգելման գործընթացում ներառելու պատասխանատվություն, մեզ առաջնորդում էր անցյալի հանդեպ մեր բարոյական պարտքը։ Այսօր մենք տեսնում ենք, որ խոսքը միայն անցյալի մասին չէ, այլ մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են ներկային և ապագային՝ մարդկության ապագային, որը զերծ կլինի ատելությունից, ռասիզմից, այլատյացությունից և անհանդուրժողականությունից, որոնք հանգեցնում են զանգվածային ոճրագործությունների:
Չնայած մարդու իրավունքների և անվտանգության միջազգային համակարգի բոլոր անհաջողություններին՝ մենք շարունակելու ենք ակտիվորեն ներգրավվել Մարդու իրավունքների խորհրդում և այլ բազմակողմ հարթակներում՝ ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման գործիքների և մեխանիզմների հետագա մշակման համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակին և բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկին այս հանդիպումը կազմակերպելու համար և հաջողություն եմ մաղթում բանախոսներին և մասնակիցներին:»

Выступление министра иностранных дел РА по случаю 75-летия Конвенции о предотвращении преступления геноцида (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 4 декабря выступил с видеообращением в ходе межсессионного заседания Совета по правам человека, посвященного 75-летию принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Встреча была организована на основании резолюции Совета по правам человека, инициатором которой является Армения.
На мероприятии со вступительным словом также выступили Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк, а также Специальный советник Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида и заместитель Генерального секретаря Алиса Вайриму Ндериту. С речью выступили высокопоставленные представители специализированных органов ООН, докладчики и известные эксперты в этой области.
“Ваши Превосходительства,
Армения тепло приветствует выступающих и участников межсессионного заседания, посвященного предупреждению геноцида, и выражает признательность Управлению Верховного комиссара по правам человека за организацию сегодняшней сессии.
9 декабря мы будем отмечать 75-ю годовщину принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Сегодня 153 государства-члена ООН связаны универсальным обязательством наказывать и предотвращать это «преступление преступлений».
Действительно, Конвенция является действенным многосторонним договором по борьбе с преступностью. И не только. Сегодня обязательства, вытекающие из Конвенции, нашли свое отражение в резолюциях Совета по правам человека о предотвращении геноцида.
На этом фоне я считаю крайне важным, чтобы резолюции по предупреждению геноцида имели широкую межрегиональную поддержку и консенсус в Совете по правам человека, отражая более широкий международный консенсус в отношении абсолютной необходимости предотвращения геноцида посредством защиты индивидуальных и коллективных прав этнических, религиозных, расовых и национальных групп.
В этой связи Совет по правам человека имеет все возможности для того, чтобы быть локомотивом усилий по предупреждению геноцида. Мы надеемся, что взаимодействие и сотрудничество между Канцелярией Специального советника Генерального секретаря по предотвращению геноцида, договорными органами и мандатариями специальных процедур будут еще больше укреплены и институционализированы.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы отметить большую работу, проделанную Специальным советником Алисой Вайриму Ндериту.
Я не сомневаюсь, что обсуждения в ходе этого заседании вновь продемонстрируют актуальность предотвращения массовых преступлений в современном мире. Мир, в котором мы живем сегодня, является опасным для многих этнических и религиозных групп, и в разных уголках мира есть проблема того, что на определенном участке территории их хотят уничтожить. И сейчас это особенно актуально, когда международные механизмы в области безопасности и прав человека находятся в состоянии продолжительного упадка.
Никогда еще сама идея уничтожения обладателей прав как средства урегулирования конфликтов не была столь "привлекательной" для лиц, совершающих преступления, как сегодня. Конфликтные ситуации создают благоприятные условия для преступников, которые под видом другой стороны конфликта требуют от международного сообщества такого же обращения, которое должно распространяться на жертв.
Неравенство сил всегда было неотъемлемой чертой геноцида. И говоря о силе, я ссылался не только на военное преимущество преступников, но и на их способность применять новые технологии для распространения дезинформации и искаженной информации, чтобы обезличить жертв, подготовить почву для смертоносных действий с их последующим оправданием.
Год назад в рамках 4-го Глобального форума против преступления геноцида, организованного в Ереване, была рассмотрена роль новых технологий в предотвращении геноцида как в позитивном, так и в негативном ключе. В Ереванской декларации, принятой в ходе Форума, признается, что распространение дезинформации и искаженной информации, особенно в социальных сетях, может стать новым пропагандистским инструментом для введения в заблуждение и распространения расизма, нетерпимости, ксенофобии, негативных стереотипов и стигматизации, нарушения и попрания прав человека, а также дегуманизации групп на основе их личности.
Массовые преступления, в том числе геноцид, совершаются в несколько этапов, каждый из которых занимает длительное время. По сути дела, коллективное наказание целевых групп принимает различные формы и проявляется по-разному, постепенно меняя степень тяжести, в том числе в нарушение международных норм в области прав человека и международного гуманитарного права посредством разрушения важнейших объектов инфраструктуры, осады и массового насилия. Нет необходимости говорить о том, что многие массовые преступления можно было бы предотвратить сразу же, как только на каждом из этих этапов были обнаружены первичные тревожные признаки.
Коллективная неспособность решить вопрос не должна быть оправданием бездействия каждого отдельно взятого государства-члена ООН.
Другой важной составляющей международной ответственности является международная защита жертв, включая насильственно перемещенных лиц.
Два месяца назад Республика Армения предоставила убежище и средства к существованию более 100 000 беженцев, когда все население Нагорного Карабаха было изгнано со своей исконной родины. Поддержка международного сообщества крайне важна для обеспечения международной защиты жертв этой этнической чистки.
Десятилетия назад, когда Армения взяла на себя ответственность за включение прав человека в процесс предотвращения геноцида, мы руководствовались своим моральным долгом перед прошлым. Сегодня мы видим, что речь идет не просто о прошлом, а о наших совместных усилиях, направленных на настоящее и будущее: будущее человечества, свободного от ненависти, расизма, ксенофобии и нетерпимости, ведущих к массовым преступлениям.
Несмотря на все неудачи международной системы прав человека и безопасности, мы будем продолжать активно участвовать в работе Совета по правам человека и других многосторонних платформ для дальнейшей разработки инструментов и механизмов предотвращения геноцида и других массовых преступлений.
Я вновь благодарю УВКПЧ и Верховного комиссара Фолькера Тюрка за организацию заседания и желаю успехов выступающим и участникам”.