Հայ փախստականների խնդիրները և «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միության անելիքները (տեսանյութ)
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը, համախմբելով եղած ռեսուրսները, ծավալուն աշխատանք է տանում Ադրբեջանի կողմից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների մասին բարձրաձայնելու, դրանք վերականգնելու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը նշեց, որ հայ փախստականների խնդիրները բազմաշերտ են և այժմ փորձ է արվում մեկտեղել բոլոր հնարավոր ռեսուրսներ տարբեր ուղղություններով հետևողական աշխատանք տանելու համար։
«Ներկայում մեր հասարակական կազմակերպությունը մեծածավալ աշխատանք է տանում, որպեսզի կորցված ունեցվածքի գույքագրումը, եղած բազայի վրա, դարձնենք շատ ավելի ստույգ, առավել ճշգրիտ։ Այստեղ խնդիր ունենք, ինչպես գիտեք, մեր ոչ բոլոր հայրենակիցներն ունեն ամբողջական փաստաթղթավորում, հետևաբար բավական դժվարություններ կան։ Ահա եղած բազան վերլուծելով, նոր տվյալներ հավաքագրելով, ամեն ինչ անելու ենք, որ դրանք լինեն առավել ստույգ։ Խոսքը 100 միլիարդավոր ռուբլու մասին է»,-ասաց Վիլեն Գաբրիելյանը։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը շուտով գործարկելու է նոր կայք, որի միջոցով աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող այն հայերը, որոնք բռնի տեղահանվել են Ադրբեջանից, կարող են մուտք գործել այդ հարթակ, թողնել իրենց տվյալները՝ կապված գույքային կորստի հետ։ Ադրբեջանից բռնությամբ հեռացածների մեծամասնության մասնավոր սեփականության և գույքային իրավունքը արմատապես խախտվել է համատարած թալանի ու բռնությունների հետևանքով։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն իր օրակարգում ներառել է միջազգային կառույցների հետ աշխատանքը։ Վիլեն Գաբրիելյանի խոսքով, այն ինչ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում, երբ Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվեցին 100 հազարից ավելի հայեր, հետևանք է 1988-1992 թվականների նույն գործընթացի։
«Միջազգային կառույցները պատշաճ քաղաքական գնահատական չեն տվել այն ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձություններին, ինչն էլ բերեց այսօրվա բռնի գաղթին։ Եթե միջազգային հանրությունը ժամանակին պատշաճ գնահատական տար, ապա չէինք հասնի այն իրավիճակին, որ ունեցանք սեպտեմբերի 19-ին»,-ասաց Վիլեն Գաբրիելյանը։
Իրավական գործընթացի համար «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը նաև փորձում է մեկտեղել Սփյուռքի ներուժը։

Проблемы армянских беженцев и задачи Всеармянского союза «Гардман-Ширван-Нахиджеван» (видео)
Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на заявление помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена от 28 ноября, отметив, что оно, по сути, отражает позицию США по возможным региональным развитиям.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении всеармянского союза “Гардман-Ширван-Нахиджеван” говорится: “Сегодня помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен заявил на брифинге, что открытие региональных коммуникаций и торговых путей не мирным путем абсолютно неприемлемо для США и Вашингтон будет использовать все возможные инструменты, чтобы не допустить создания торговых каналов таким способом.
Мы приветствуем такое заявление помощника госсекретаря США, которое, по сути, отражает позицию США по возможным региональным развитиям. Однако следует отметить, что именно решения существующих проблем не мирными средствами в прошлом и безнаказанность сегодня создают реальную опасность повторения подобных сценариев.
Такой вывод основан на простом сопоставлении реальных фактов. Например, именно безнаказанность зверской резни 30 тысяч армян в Баку в сентябре 1918 года позволила Азербайджану в 1988-1992 годах полностью искоренить армян из исторических областей Гардман, Ширван и Нахичеван и последовательно уничтожать глубокие армянские следы из этих территорий.
Международное безразличие к культурному вандализму, этнической и религиозной дискриминационной риторике также привело к болезненным военным событиям 2020-2023 годов, полному искоренению армян из Нагорного Карабаха и созданию реальной угрозы существованию армянского культурного наследия Нагорного Карабаха.
Мы благодарны США и всем тем государствам, которые дают беспристрастную оценку реалиям прошлого и настоящего и называют их своими именами. Мы не можем не констатировать, что и в прошлом, и сегодня объективная критика преступления и призыв к ответственности вызывали и вызывают гнев диктаторов”.