Երևանում հրեական կրոնական հաստատության դռները օտարերկրացու կողմից հրկիզվել են՝ ազգային ու կրոնական թշնամանք հարուցելու նպատակով․ ՔԿ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2023թ. նոյեմբերի 15-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օր, ժամը 06:00-ի սահմաններում, անհայտ անձը Երևան քաղաքի Նար-Դոս փողոցի 23-րդ հասցեում գտնվող շինության առաջին և երկրորդ հարկերի մուտքերի դռները հրկիզելու միջոցով պատճառել է գույքային վնաս:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում 2023 թվականի նոյեմբերի 16-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են մի շարք անձինք։ Պատճառված գույքային վնասը պարզելու նպատակով նշանակվել է համապատասխան փորձաքննություն։ Ոստիկանությանը տրվել է քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող հանգամանքները, հանցանքն առերևույթ կատարած անձին հայտնաբերելու նպատակով օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու հանձնարարություն։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ նշված հասցեում գտնվող շինությունը հանդիսանում է հրեական կրոնական նշանակությամբ օգտագործվող շենք։
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ վերը նկարագրված գործողությունները կատարողը ՀՀ-ում չբնակվող և ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձ է, որը, ըստ ստացված տվյալների, վերոնշյալ հանցավոր արարքը կատարվելուց անմիջապես հետո լքել է ՀՀ տարածքը։
Տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ վերջինիս կողմից այդ հանցավոր արարքները տեսանկարահանվել են։ Տեսագրության զննությամբ, ինչպես նաև այլ փաստական հանգամանքներով պարզվել է, որ վերջինս ռասայական, ազգային, էթնիկական, կրոնական թշնամանք հարուցելու նպատակով մշակութային արժեքները ոչնչացնելու կամ վնասելու եղանակով կատարել է առերևույթ հանցագործություն, նշված տեսագրությունները տեղադրվել և տարածվել են տելեգրամյան ադրբեջանական կայքում, ինչպես նաև նույն տեսագրությունը հրապակվել է «X» սոցիալական հարթակում։
Հաշվի առնելով, որ նախաքննությամբ ձեռք են բերվել առերևույթ ռասայական, ազգային, էթնիկական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելու նպատակով մշակութային արժեքներ, այդ թվում՝ կրոնական կամ ծիսական նշանակության շենք, շինություն վնասելու հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ քրեական վերոնշյալ վարույթի նյութերով նախաձեռնվել է նոր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում։
Քննչական ենթակայության կարգով, նշված վարույթն ուղարկվել է ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտ՝ հետագա նախաքննությունն իրականացնելու նպատակով։
Ծանուցում. հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Двери ереванской синагоги были подожжены иностранным гражданином с целью разжигания религиозной вражды: СК
В Следственном комитете Армении 16 ноября 2023 года возбуждено уголовное дело в связи с инцидентом с поджогом дверей ереванской синагоги и видеосъемкой этого события.
15 ноября 2023 года поступило сообщение о том, что в тот же день около 06:00 неизвестный причинил материальный ущерб, поджег входные двери первого и второго этажей здания, расположенного по улице Нар-Дос, 23, города Ереван.
В ходе предварительного следствия было осмотрено место происшествия, допрошен ряд лиц. Для выяснения причиненного имущественного ущерба была назначена соответствующая экспертиза. Полиции было дано задание провести оперативно-розыскные мероприятия с целью выяснения интересующих следствие, лица обстоятельств, предположительно совершившего преступление.
В ходе предварительного расследования уголовного дела было установлено, что здание по указанному адресу является зданием, используемым для еврейских религиозных целей.
Получены фактические данные, что исполнителем вышеописанных действий является лицо, не проживающее в Армении и не являющееся гражданином Республики Армения, которое, согласно полученным данным, покинуло территорию Республики Армения сразу же после совершения вышеуказанного преступного деяния.
Также была получена информация о том, что эти преступные действия были сняты последними на видеокамеру. При изучении видеозаписи, а также других фактических обстоятельств установлено, что последний совершил явное преступление путем уничтожения или повреждения культурных ценностей с целью возбуждения расовой, национальной, этнической, религиозной вражды. Указанный видеоматериал был размещен и распространен в азербайджанских телеграм-каналах, а также это же видео было опубликовано и на социальной платформе «Х».
Принимая во внимание, что в ходе предварительного следствия были получены данные, содержащие признаки нанесения ущерба культурным ценностям, в том числе зданиям религиозного или ритуального значения, с целью очевидного возбуждения расовой, национальной, национальной или религиозной вражды, по материалам возбуждено уголовное дело по ст. 264.2.2 (уничтожение или повреждение имущества, совершенное путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) и 146 (уничтожение или повреждение культурных ценностей в целях возбуждения расовой,  национальной, этнической или религиозной вражды) УК Армении.
Указанные материалы были направлены в следственный отдел СНБ Армении для проведения дальнейшего расследования.