Վարչապետն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին և Բորիանա Աբերգին:
Վարչապետը ողջունել է համազեկուցողների այցը Հայաստան և կարևորել ՀՀ կառավարության ու Եվրոպայի խորհրդի սերտ համագործակցությունը, մասնավորապես, ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման և այլ ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացումն ու բարեփոխումների օրակարգը ՀՀ կառավարության ռազմավարությունն է և հետևողական աշխատանքներն այդ ուղղությամբ կրելու են շարունակական բնույթ: Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակներում իրականացված և նախատեսվող քայլերը: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ բարեփոխումները նպաստել են նաև մեր երկրում տնտեսության ոլորտում ազատ մրցակցային միջավայրի ձևավորմանը և արձանագրվող տնտեսական աճին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, դրա հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունն առկա խնդիրների լուծման գործում: Վարչապետն ընդգծել է նաև ԼՂ-ում հայության իրավունքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևերի կարևորությունը:

Премьер-министр Пашинян принял содокладчиков Мониторингового комитета ПАСЕ по вопросам Армении
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял содокладчиков Мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам Армении Кимо Кильюнена и Борианну Аберг.
Никол Пашинян приветствовал визит содокладчиков в Армению и подчеркнул важность тесного сотрудничества между правительством Республики Армения и Советом Европы, в частности, в плане эффективного продвижения демократических реформ и в других направлениях. Премьер-министр подчеркнул, что развитие демократии и повестка реформ являются стратегией правительства Республики Армения и последовательная работа в этом направлении будет носить продолжительный характер. Премьер-министр представил осуществленные и запланированные правительством Республики Армения шаги в рамках антикоррупционной политики. Премьер-министр выразил уверенность, что реформы также способствовали формированию свободной конкурентной среды в сфере экономики и зафиксированному экономическому росту в нашей стране.
Никол Пашинян коснулся вынужденного переселения более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки и сложившейся гуманитарной ситуации, а также шагов правительства Армении по ее преодолению. Была подчеркнута важность помощи международного сообщества в решении существующих проблем. Премьер-министр также подчеркнул важность принятых ПАСЕ резолюций относительно прав армян в Нагорном Карабахе.