Դատախազը Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ միջնորդությունները մերժելու մասին որոշում է կայացրել
Քրեական վարույթով հսկող դատախազը, քննարկելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, քրեական վարույթով մեղադրյալ Սերգեյ Արմենի Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ՝ տարբեր ոլորտներում ավանդ ունեցող անձանց նույնաբովանդակ միջնորդությունները, որով վերոնշյալ անձինք խնդրել են մեղադրյալ Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխել, միջնորդությունները մերժելու մասին որոշում է կայացրել:
Այս կապակցությամբ Դատախազությունն ընդգծում է, որ քրեական վարույթով իրականացվող նախաքննությամբ մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու և հետագայում դա փոխելու կամ վերացնելու հիմքերն ու կարգը սահմանված են Քրեական դատավարության օրենսգրքով:
Ուսումնասիրելով ներկայացված միջնորդությունները և վերլուծելով դրանք քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական հանգամանքների համատեքստում՝ դատախազը գտել է, որ թե՛ ներկայացված միջնորդություններում, և թե՛ նախաքննության ներկա փուլում ձեռք բերված փաստական հանգամանքների համակցությամբ, չի հաստատվել, որ մեղադրյալ Սերգեյ Արմենի Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի կիրառման ընթացքում փոխվել կամ վերացել են խափանման միջոցի իրավաչափության պայմանները:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, գործարար Արման Պետրոսյանը մեղադրվում են առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության, իսկ Սերգեյ Սմբատյանի հայրը՝ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանը՝ այն կազմակերպելու մեջ: Փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ խմբի կազմակերպիչը՝ Արմեն Սմբատյանը, քրեական վարույթի մասին տեղեկություններ ստանալուց հետո խմբի անդամների հետ կազմակերպել է մի քանի հանդիպում և վերջիններիս զգուշացրել, որ նախաքննական մարմիններում նրանք տան իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ: Քրեական վարույթի ընթացքին խոչընդոտելու վերոնշայլ դեպքը հիմք է հանդիսացել եզրահանգելու, որ մեղադրյալների համար ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված պարտականությունների պատշաճ կատարումը դժվար կլինի ապահովել այլընտրանքային խափանման միջոցների ընտրությամբ:
Դրանով պայմանավորված՝ նախաքննական մարմինը հայր և որդի Սմբատյանների և գործարար Արման Պետրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը:
Նման պայմաններում, հաշվի առնելով նաև այն, որ մեղադրյալի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրվել է 2023 թվականի հուլիսի 29-ին, իսկ դրան հաջորդող ժամանակահատվածում ձեռք չեն բերվել այնպիսի տվյալներ, որոնք կչեզոքացնեին վարույթն իրականացնող մարմնի ողջամիտ մտավախություններն առ այն, որ այլընտրանքային խափանման միջոցներն ի զորու չեն ապահովելու մեղադրյալ Սերգեյ Սմբատյանի պատշաճ վարքագիծը, հետևաբար՝ մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված անազատության հետ կապված խափանման միջոցի անհրաժեշտությունը շարունակում է լինել առկա:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դիմումատուների միջնորդություններում բացակայում են հետադարձ հասցեները, ինչի արդյունքում Դատախազությունը զրկված է որոշումը կողմերին տրամադրելու հնարավորությունից, տեղեկացնում ենք, որ հսկող դատախազի որոշման պատճենը կտրամադրվի դիմումատու(ներ)ին՝ Գլխավոր դատախազություն ներկայանալու կամ Դատախազությանը հասցե(ներ) տրամադրելու դեպքում:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Прокурор принял решение отклонить ходатайства об изменении меры пресечения в отношении Сергея Смбатяна
Прокурор, надзирающий за уголовным производством, обсуждая изменение меры пресечения в отношении художественного руководителя и главного дирижера Армянского государственного симфонического оркестра Сергея Армени Смбатяна, обвиняемого в уголовном процессе, ходатайства лиц из различных областей с таким же содержанием, по которым вышеуказанные лица ходатайствовали об изменении меры пресечения в отношении обвиняемого Сергея Смбатяна, приняли решение об отказе в удовлетворении ходатайств.
В связи с этим прокуратура подчеркивает, что основания и порядок избрания меры пресечения в отношении обвиняемого в ходе предварительного следствия по уголовному делу и последующего ее изменения или отмены определяются Уголовно-процессуальным кодексом.
"Изучив представленные ходатайства и проанализировав их в разрезе фактических обстоятельств, полученных в ходе уголовного производства, прокурор установил, что как в представленных ходатайствах, так и в совокупности фактических обстоятельств, полученных на текущей стадии предварительного следствия, не подтвердилось, что в отношении применения избранной меры пресечения в отношении обвиняемого Сергея Армени Смбатяна условия подсудности за это время меры пресечения изменились или исчезли.
Напомним, что художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян, бизнесмен Арман Петросян обвиняются в хищении в особо крупном мошенничестве, а в его организации - отец Сергея Смбатяна, Чрезвычайный и полномочный посол Армен Смбатян. Согласно фактическим данным, организатор группы Армен Смбатян, получив информацию о возбуждении уголовного дела, организовал несколько встреч с членами группы и предупредил их: в органах предварительного следствия дать ложные показания. Вышеупомянутый случай воспрепятствования ходу уголовного судопроизводства послужил основанием для вывода о том, что подсудимым будет сложно обеспечить надлежащее исполнение обязанностей, определенных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, избрав альтернативные средства воспрепятствования. В связи с этим орган предварительного следствия избрал меру пресечения в отношении отца и сына Смбатянов и бизнесмена Армана Петросяна —арест.
При таких условиях, с учетом того, что арест обвиняемого был избран мерой пресечения 29 июля 2023 г., а в последующий период не было получено таких данных, которые нейтрализовали бы обоснованные опасения органа, осуществляющего уголовное преследование, что  альтернативные меры пресечения не могли бы обеспечить надлежащего поведения обвиняемого Сергея Смбатяна, поэтому потребность в применении меры пресечения, связанной с избранным в отношении обвиняемого лишением свободы, продолжает существовать", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, принимая во внимание тот факт, что в ходатайствах заявителей отсутствуют обратные адреса, в связи с чем прокуратура лишена возможности предоставить сторонам решение, уведомляем, что копии постановления надзирающего прокурора будут предоставлены заявителю (заявителям) при явке в Генеральную прокуратуру или по адресу (адресам), если они предоставлены.