Հայաստա՛ն, ՌԴ խաղաղապահներին միջազգային մանդատ տալու հարցով անհապաղ դիմիր ՄԱԿ-ին․ Արցախի ԱԺ-ի կոչը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
ՈՒՂԵՐՁԸ
ՄԱԿ-ի կողմից Արցախում խաղաղություն պարտադրելու համար պատշաճ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ, կոպտորեն խախտելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման սկզբունքը, Ադրբեջանը սանձազերծեց 44-օրյա ռազմական ագրեսիա, որը դադարեցվեց Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ։ Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված կարգով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) Հանրապետությունում տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ՝ 5 տարի ժամկետով՝ հետագայում երկարաձգման հնարավորությամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
Եռակողմ հայտարարությամբ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ըստ էության, իրացրել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 6-րդ գլխում սահմանված վեճերի խաղաղ կարգավորման դրույթները, մասնավորապես, 33-րդ հոդվածի 1-ին մասը, հակամարտության կողմերի միջև վեճի կարգավորումը տեղափոխելով «միջնորդության, համաձայնության և բանակցությունների» դաշտ, ինչը ձախողվել է Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող շարունակական և լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով՝ հակամարտության ուղղակի և անուղղակի կողմերի ներգրավմամբ ստեղծելով տարածաշրջանային ճգնաժամ։ Մյուս կողմից` շարունակվում է անտեսվել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունն ու Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունը։ Արցախի ժողովուրդը, միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերի ու սկզբունքների, ինչպես նաև ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխանությամբ, իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին հռչակելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետություն, այնուհետև դեկտեմբերի 10-ին անցկացնելով Անկախության հանրաքվե։
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը օժտված չէ միջազգային մանդատով․ հանգամանք, որը կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարության և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտումների, տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության շարունակական վտանգման համար։ Ասվածի փաստական ապացույցներն են Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված հրադադարի ռեժիմի ու միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, այդ ամենի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումներով, ԵԽԽՎ-ի բանաձևով արձանագրումները: Մասնավորապես Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը, ենթակառուցվածքների խափանումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ահաբեկումները, ազգային ատելության քարոզչությունը, հայկական եկեղեցիների, պատմամշակութային, կրոնական և այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի արձանագրված բազմաթիվ դեպքերը: Նշված և այլ մեթոդներով Էթնիկ զտումների քաղաքականությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության բացահայտ դրսևորումներ են։
Հիմք ընդունելով այդ ամենը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի՝ գալիք սերունդներին պատերազմի, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության արհավիրքից փրկելու վճռականությունն ու միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման պատասխանատվությունը՝ Արցախի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը՝ Ազգային ժողովը, կոչ է անում.
Հայաստանի Հանրապետությանը՝
- անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված խաղաղապահ առաքելությանը միջազգային մանդատով օժտելու համար՝ սահմանված ընթացակարգով դիմելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, Գլխավոր ասամբլեային՝ առաջարկելով պատշաճ քայլեր կատարել տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման ուղղությամբ։
Միջազգային հանրությանը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ-երկրների՝
Հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին գլխում սահմանված նպատակներին ու սկզբունքներին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլխում սահմանված կարգով՝ ընդունել իմպերատիվ բնույթի որոշում (բանաձև)՝ ձեռնարկելով և սահմանելով Արցախում խաղաղություն պարտադրելու գործուն միջոցներ:
Արցախի Հանրապետությունը հանձնառու է փրկելու իր ժողովրդին պատերազմի արհավիրքից, վերահաստատելու հավատը մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև մեծ ու փոքր ազգերի հավասար իրավունքների նկատմամբ, ուստի այդ կառույցներից ակնկալում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն միջազգային իրավունքի նորմերից բխող պարտավորությունների հանդեպ հարգանքը, ազատության պայմաններում խթանել Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ կյանքի ապահովումը:

Армения, незамедлительно обратись в ООН по вопросу предоставления международного мандата российским миротворцам: обращение НС Арцаха (видео)
Национальное собрание Республики Арцах выступило с посланием после заявления Организации Объединенных Наций о принятии соответствующих мер для установления мира в Арцахе. В послании, в частности, говорится:
«27 сентября 2020 года при непосредственном участии Турции и привлечении иностранных вооруженных террористов, грубо нарушив принцип неприменения силы и угрозы силой, Азербайджан развязал 44-дневную военную агрессию, которая была остановлена ​​при посредничестве Российской Федерации совместным заявлением руководителей Армении, Азербайджана и России от 9 ноября в 2020 года. В порядке, установленном Трехсторонним заявление, миротворческие войска Российской Федерации размещены в Республике Арцах (Нагорный Карабах) сроком на 5 лет с возможностью дальнейшего продления, если одна из Сторон не объявит о намерении прекратить применение настоящего положения за 6 месяцев до окончания срока.
Трехсторонним заявлением Российская Федерация, по сути, реализовала положения о мирном урегулировании споров, определенные в главе 6 Устава ООН, в частности, части 1 статьи 33, переведя урегулирование спора между сторонами конфликта в область «посредничества, соглашения и переговоров», не состоявшихся в результате продолжающейся и широкомасштабной агрессии, проявляемой Азербайджаном, создав региональный кризис с вовлечением прямых и косвенных сторон конфликта. С другой стороны, субъектность Республики Арцах и воля народа Арцаха продолжают игнорироваться. Народ Арцаха, в соответствии с общепринятыми нормами и принципами международного права, а также законодательством СССР, в 1991 году осуществил свое право на самоопределение, провозгласив 2 сентября Нагорно-Карабахскую Республику (Арцах), затем проведя 10 декабря Референдум независимости.
Российский миротворческий контингент, дислоцированный в Арцахе, не имеет международного мандата. Обстоятельство, которое дает зеленый свет нарушениям Азербайджаном Трехстороннего заявления и норм и принципов международного права, а также сохранения угрозы безопасности и стабильности в регионе. Фактическими доказательствами сказанного являются грубые нарушения Азербайджаном режима прекращения огня и норм международного права, установленных Трехсторонним заявлением,  решений Европейского суда по правам человека и Международного суда ООН, резолюции ПАСЕ. В частности, в результате перекрытия Бердзорского (Лачинского) коридора, продолжающейся уже более семи месяцев блокады Арцаха, нарушения инфраструктур, постоянное запугивание мирного населения, пропаганда национальной ненависти, преднамеренные разрушения армянских церквей, исторических, культурных, религиозных и других памятников и многочисленных зафиксированных случаев вандализма проводится политика этнических чисток. Указанные и другие методы являются явным проявлением преступлений против человечности.
Исходя из всего этого, а также решимости Организации Объединенных Наций избавить будущие поколения от бедствий войны, этнических чисток и геноцида, а также ответственности за поддержание международного мира и безопасности, высший представительный орган народа Арцаха, Национальное Собрание с призывом обращается к Республике Армения:
Незамедлительно принять меры по наделению миротворческой миссии, находящейся в Республике Арцах, международным мандатом, обратившись в установленном порядке в Совет Безопасности ООН, Генеральную Ассамблею, предложив предпринять соответствующие шаги в направлении поддержания мира и безопасности в регионе.
К Международному сообществу в лице постоянных членов Совета Безопасности ООН:
Оставаясь приверженными целям и принципам, изложенным в главе 1 Устава ООН, и руководствуясь порядком, установленным в главе 7 Устава ООН, принять императивное решение (резолюцию), предприняв и установив действенные меры по принуждению к миру в Арцахе.
Республика Арцах стремится избавить свой народ от бедствий войны, подтвердить веру в основные права и свободы человека, равноправие больших и малых народов, следовательно ожидает от этих структур создания условий, которые обеспечат соблюдение обязательств, вытекающих из норм международного права, будут способствовать обеспечению достойной жизни народа Арцаха в условиях свободы», - говорится в послании.