thumbnail_343583488_553735213620244_3143769960706562723_n
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ ֆրանսիական հեղինակավոր Mezzo հեռուստաալիքը փաստագրական ֆիլմ է նկարահանում հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի մասին։
Օրերս Երևանում Mezzo-ի ստեղծագործական խումբը հարցազրույցներ է վարել մշակութային հայ գործիչների հետ. ներկայացվել են Արամ Խաչատրյանի կյանքը, ստեղծագործական ուղին, Խաչատրյանի արվեստի թողած խորը հետքը հայ և համաշխարհային դասական երաժշտարվեստում։ Նկարահանումներ են կատարվել Հայաստանի, մայրաքաղաք Երևանի մի շարք վայրերում, որոնք ոգեշնչել են մեծ կոմպոզիտորին ստեղծագործելիս։
20 րոպե տևողությամբ ֆիլմը նկարահանվում է Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում։
Mezzo TV-ն դասական երաժշտության ամենահայտնի հարթակներից է։ Այստեղ եթեր են հեռարձակվում հանրահայտ երաժիշտների կատարումներ, բացառիկ համերգների ձայնագրություններ, միջազգային փառատոներ, երաժշտական նորություններ, մեծահամբավ երաժիշտների մասին պատմող ֆիլմեր և տեսանյութեր։
Տարվա ընթացքում Mezzo-ի ստեղծագործական խումբը կլուսաբանի Հայաստանում իրականացվող խաչատրյանական հոբելյանական մյուս միջոցառումները, որոնց թվում են Արամ Խաչատրյան մրցույթն ու փառատոնը:
«Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամը կարևորում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող հարթակների հետ համագործակցությունը. ներկայացվում է Խաչատրյանի կոմպոզիտորական արվեստը՝ հայ մշակույթը հասանելի դարձնելով ինչպես դասական երաժշտության սիրահարների լայն շրջանակի, այնպես էլ մասնագետներին և երաժշտական մենեջերներին։

thumbnail_343583488_553735213620244_3143769960706562723_n
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и по инициативе культурного фонда «Арам Хачатурян» французский телеканал Mezzo снимает документальный фильм о великом армянском композиторе Араме Хачатуряне.
На днях в Ереване творческая группа телеканала провела встречи с деятелями культуры Армении. Они рассказали о жизни, творческом пути Арама Ильича, глубоком следе, оставленном творчеством Хачатуряна в армянской и мировой классической музыке. Съемки проходили в ряде местностей Армении, в Ереване, в местах, вдохновлявших великого композитора.
20-минутный фильм снимается к празднованию 120-летия Арама Хачатряна.
Mezzo TV - одна из самых популярных платформ классической музыки. Здесь транслируются выступления известных музыкантов, записи эксклюзивных концертов, международные фестивали, музыкальные новости, фильмы и видео об известных музыкантах.
В течение года творческая группа Mezzo будет освещать и другие юбилейные мероприятия в честь Арама Хачатуряна, в том числе конкурс и фестиваль имени Арама Хачатряна.
Фонд «Арам Хачатурян» ценит сотрудничество с известными платформами. Представлено будет композиторское творчество Хачатуряна, приближающее армянскую культуру к широкому кругу любителей классической музыки, профессионалов и музыкальных менеджеров.