Վարչապետը հյուրընկալել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում երկրի վարչապետը նշել է.
«Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար,
«իԳործ» ծրագրի հարգելի մասնակիցներ,
Ողջունում եմ բոլորիդ և ուրախ եմ մեր հանդիպման համար: Ուրախ եմ նաև, որ ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվում է, և նախորդ տարիներին մենք փաստացի ունենք արդեն բավական թվով մարդիկ, ովքեր աշխատանքի են անցել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Հույս ունեմ, որ այս շրջափուլից հետո էլ ներկաներից շատերը կմնան աշխատելու Հայաստանում, աջակցելու Հայաստանի Հանրապետությանը պետական ինստիտուտների կառավարման և կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու գործում, որովհետև իրականում մեր, ինչպես ցանկացած պետության, ամենամեծ կարիքը և անհրաժեշտությունն այնպիսի կադրեր ունենալը և ներգրավելն է, որոնք կարողանում են հարցեր լուծել և ոչ թե հարցեր առաջացնել: Դա, կարծում եմ, ամենամեծ խնդիրն է, և հույս ունեմ, որ ներկաները հենց այդ հմտությունների և կարողությունների մարդիկ են:
Եվ նաև, իհարկե, սա պատմական այս ժամանակահատվածում հատուկ ձևաչափ, հատուկ առաքելություն է դառնում, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ այս պատրաստակամությունը ցուցաբերելու համար, որովհետև ծրագրին մասնակցելու համար պետք է որոշում կայացնել, և դա ամենևին էլ պարզ որոշում չէ:
Հույս ունեմ, որ ձեր կայացրած այդ որոշումը չի բերի հիասթափության՝ առաջին հերթին ձեզ, և այդ կայացված որոշման արդյունքում մեր պետական կառավարման համակարգի որակը կլավանա, սփյուռքի հետ մեր հարաբերություններն ավելի բովանդակային և կոնկրետ կլինեն, արդյունքները՝ ավելի չափելի և շոշափելի»:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ՝ նշելով հետևյալը.
«Մեծարգո վարչապետ, սիրելի «իԳործականներ»,
Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը 2020 թվականից իրականացնում է «իԳործ» ծրագիրը, որի նպատակներն են պետական կառավարման համակարգի բարելավումը, Սփյուռքի ներգրավումը կառավարման համակարգում, ինչպես նաև մասնագիտական հայրենադարձությունը: Ծրագրի մասնակիցներն ընդգրկվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների աշխատանքներում 1 տարի ժամկետով: Նրանց աշխատանքային փորձը և կարողությունները կիրառվում են պետական մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքներում և ծրագրերում, նպաստում են նորարարական գաղափարների և ոլորտային հետազոտությունների իրականացմանը:
Նախորդ 2 փուլերի մասնակիցների մոտ 68 տոկոսը հայրենադարձվել է՝ ակնկալվող 25 տոկոսի փոխարեն: Նրանցից ոմանք նշանակվել են բարձր պաշտոնների, մասնավորապես, փոխնախարար, կոմիտեի նախագահ, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն, նախարարի խորհրդական և հանրային ծառայության այլ պաշտոններ: 2021-2022թթ. փուլի Հայաստանում մնացած ծրագրերի մասնակիցների 60 տոկոսն աշխատանքի է անցել, որոնցից 13-ը՝ Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում:
«իԳործ» ծրագրի 2022-2023թթ. խմբի մասին մի փոքր նշեմ: Այս տարի ևս ունենք 50 փորձագետ, որոնք աշխատում են 24 տարբեր գերատեսչությունում, այդ թվում՝ այս տարի ունենք նոր գերատեսչություններ, ինչպիսիք են` Վիճակագրական կոմիտեն, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը և Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը: Մասնակիցները եկել են Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Լիբանանից, Արգենտինայից, Բելգիայից, Եգիպտոսից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, Բելառուսից և Ուկրաինայից:
Ինչպես տեսնում եք, պարոն վարչապետ, մեր «իԳործականները» հիմնականում երիտասարդ են, բայց ունենք ներկայացուցիչներ տարիքային բոլոր շերտերից: Իհարկե, տարիքային որևէ սահմանափակում չունենք և մտադրություն էլ չունենք ունենալու: Նրանք աշխատում են շատ մեծ եռանդով՝ չնայած բոլոր դժվարություններին:
Ընդհակառակը, բոլորն էլ գիտակցում են, որ իրենց ներգրավվածությամբ, իրենց մասնակցությամբ պատասխանատվության և բեռի մի փոքրիկ մասն էլ իրենք են կրում»:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ մեր երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: ՀՀ վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերել են պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, արտաքին քաղաքականությանը, անվտանգային մարտահրավերներին, կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, Սփյուռքի ներուժի իրացմանը, հայրենադարձության խթանմանը, թվայնացման օրակարգին, սոցիալական ծրագրերին, տարածքային համաչափ զարգացմանը և այլն: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նշված ուղղություններով Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերն ու ծրագրերը, անդրադարձել առաջիկա անելիքներին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը, որի նպատակներից է Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներուժի կիրառումը մեր պետության առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում: «Մեր նպատակը Հայաստանն ապրելու համար գրավիչ ու հարմարավետ երկիր դարձնելն է: Պետք է նույնականացնենք առկա խնդիրների խորքային պատճառները և փորձենք լուծել: Ֆունդամենտալ պատճառներից է ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակը կամ չկայացվածությունը: Մեծապես գնահատելի է, որ եկել եք և ձեր փորձն եք ուզում ներդնել ՀՀ պետական ինստիտուտների կայացման գործում: Պետք է աշխատենք արդյունավետություն և զարգացում ապահովելու ուղղությամբ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հաջողություն մաղթել «իԳործականներին»:

Премьер-министр принял участников программы «иГорц» (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян провел в правительстве встречу с участниками программы «иГорц» по привлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Армении.
В своей приветственной речи премьер-министр отметил:
«Главный уполномоченный по делам диаспоры,
Уважаемые участники программы “иГорц”,
Приветствую всех и рад нашей встрече. Я также рад, что программа успешно реализуется, и в предыдущие годы у нас фактически было уже немало людей, которые начали работать в системе государственного управления Республики Армения.
Надеюсь, что и после этого этапа многие из присутствующих останутся работать в Армении, помогать Республике Армения в повышении эффективности администрирования и управления государственными институтами, так как наша самая большая потребность и необходимость, как и любого другого государства, заключается в том, чтобы иметь и привлекать кадры, способные решать, а не создавать проблемы. Это, думаю, самая большая задача, и я надеюсь, что присутствующие здесь люди обладают именно такими навыками и способностями.
И также, конечно, это становится особым форматом, особой миссией в этот исторический период, и я хочу поблагодарить всех вас за проявление этой готовности, потому что для участия в программе нужно принять решение, а это отнюдь не простое решение.
Надеюсь, что это ваше решение не принесет разочарования, в первую очередь вам, и в результате этого решения улучшится качество нашей системы государственного управления, наши отношения с диаспорой станут более предметными и конкретными, а результаты будут более измеримыми и ощутимыми».
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за высокую оценку и представил подробности относительно процесса реализации программы, в частности, отметив:
«Многоуважаемый премьер-министр,
Дорогие участники программы “иГорц”,
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения с 2020 года реализует программу “иГорц”, целью которой являются совершенствование системы государственного управления, вовлечение диаспоры в систему управления, а также репатриация специалистов. Участники программы включаются в работу органов государственного управления Республики Армения сроком на 1 год. Их опыт работы и умения применяются в работах и ​​программах, реализуемых государственными органами, способствуют реализации инновационных идей и отраслевых исследований.
Вместо ожидаемых 25 процентов около 68 процентов участников предыдущих двух этапов были репатриированы. Некоторые из них были назначены на высокие должности: заместитель министра, председатель комитета, директор ГНКО, советник министра и другие государственные должности. 60 процентов оставшихся в Армении участников программы в 2021-2022 гг. трудоустроены, из них 13 – в органах государственного управления Армении.
Расскажу немного об участниках программы “иГорц” 2022-2023 гг. В этом году у нас снова 50 экспертов, работающих в 24 различных ведомствах, в том числе в этом году у нас есть новые ведомства, такие как Статистический комитет, Комиссия по телевидению и радио и Инспекционный орган по надзору за рынком. Участники приехали из России, США, Ливана, Аргентины, Бельгии, Египта, Франции, Канады, Беларуси и Украины.
Как видите, господин премьер-министр, участники программы в основном молодые, но у нас есть представители всех возрастных групп. Конечно, возрастных ограничений у нас нет и не предусматривается. Они работают с большим энтузиазмом, несмотря на все трудности. Наоборот, все осознают, что своим участием они берут на себя небольшую часть ответственности и бремени».
Участники программы «иГорц» выразили благодарность правительству Республики Армения за возможность работать в различных государственных ведомствах нашей страны и представили свою работу и поделились впечатлениями.
Затем состоялся обмен мнениями. Премьер-министр Армении ответил на многочисленные вопросы участников встречи, которые касались реформ системы государственного управления, внешней политики, вызовов безопасности, реформ в сфере образования, реализации потенциала диаспоры, стимуляции репатриации, повестки цифровизации, социальных программ, пропорционального территориального развития и др. Никол Пашинян представил осуществляемые правительством в указанных направлениях шаги и программы и коснулся предстоящих задач.
Подводя итоги встречи, премьер-министр еще раз подчеркнул важность программы “иГорц”, одной из целей которой является использование потенциала наших соотечественников из диаспоры в преодолении вызовов, стоящих перед нашим государством.
«Наша цель – сделать Армению привлекательной и удобной для жизни страной. Нужно выявить глубинные причины существующих проблем и попытаться их решить. Одной из фундаментальных причин является низкий уровень или отсутствие институционализации. Очень ценно, что вы пришли и хотите поделиться своим опытом в становлении государственных институтов Армении. Мы должны работать над обеспечением эффективности и развития», - сказал Никол Пашинян и пожелал успехов участникам программы «иГорц».