Արցախից 3 հիվանդ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել է ՀՀ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ՝ «Ստամոքսի անտրալ հատվածի քաղցկեղ` ռեգիոնար լիմֆատիկ հանգույցների ախտահարումով», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ» և «Զույգ ծնկների վալգուսային դեֆորմացիա, վիճակ հեմիէպիֆիզեոդեզից հետո»
ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 27-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Հայտնում է տեղեկատվական շտաբը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 16 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 49 հիվանդ։

Поддержи А1+!В условиях блокады Азербайджана единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста, три пациента с тяжелыми диагнозами из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах сегодня, 27 января, были перевезены в различные специализированные медицинские центры РА.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 9 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 31 пациентов, из них 6 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 49 пациентов.