thumbnail_19.01.2023
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունվարի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի դիվանագիտական խորհրդական Իզաբել Դյումոնի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակը, Արմեն Գրիգորյանն Իզաբել Դյումոնին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով: Քարտուղարն ընդգծել է ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելուն ուղղված միջազգային ջանքերի գործադրման կարևորությունը:
Նշվում է, որ կողմերը կարևորել են երկկողմ շարունակական խորհրդակցությունների անցկացումը տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովելու նպատակով:

Секретарь СБ РА представил советнику президента Франции гуманитарный кризис в НК
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провел телефонный разговор с дипломатическим советником президента Французской Республики Изабель Дюмон.
Армен Григорян представил Изабель Дюмон гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Секретарь Совбеза подчеркнул важность международных усилий для урегулирования ситуации.
Стороны подчеркнули важность проведения непрерывных двусторонних консультаций в целях обеспечения стабильности и мира в регионе.