thumbnail_a1+brazilia (1)
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ խաղում Խորվաթիայի հավաքականն անպասելի հաղթեց մրցաշարի ֆավորիտ Բրազիլիայի ընտրանուն:
Խաղի հիմնական ժամանակում գրանցվեց գոլազուրկ ոչ-ոքի՝ 0:0, չնայած բրազիլացիների տարածքային և խաղային առավելությանը: Լրացուցիչ ժամանակի 105-րդ րոպեին բրազիլացի Նեյմարը բացեց խաղի հաշիվը, իսկ ահա 117-րդ րոպեին փոխարինման մտած խորվաթ հարձակվող Բրունո Պետկովիչը վերականգնեց հավասարությունը:
Հաղթողին որոշելու համար նշանակվեցին 11մ հարվածներ: Խորվաթիայի հավաքականն իրացրեց բոլոր 4 հարվածները, իսկ ահա բրազիլացիները երկու դեպքում վրիպեցին:
Այդպիսով, Խորվաթիայի հավաքականը երկրորդ անգամ անընդմեջ մտավ կիսաեզրափակիչ փուլ, որտեղ կհանդիպի Նիդեռլանդներ – Արգենտինա զույգի հաղթողի հետ:

thumbnail_a1+brazilia (1)
Сборная Хорватии в серии пенальти обыграла команду Бразилии в четвертьфинальном матче чемпионата мира по футболу в Катаре. Встреча прошла в пятницу на стадионе «Эдьюкейшн сити» в Эр-Райяне.
Основное время матча завершилось со счетом 0:0, два дополнительных тайма - 1:1, у бразильцев отличился Неймар (105-я минута), в составе хорватской команды гол забил Бруно Петкович (117). В серии пенальти сборная Хорватии победила со счетом 4:2.
В полуфинале сборная Хорватии сыграет с победителем матча между командами Нидерландов и Аргентины, который пройдет позднее в пятницу.