ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի բացման խոսքը ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ արտահերթ նիստում (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի բացման խոսքը ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով արտահերթ նիստի ընթացքում
Ողջունում եմ ձեզ Երևանում` արտաքին գործերի նախարարության շենքում: Ուրախ եմ տեսնել բոլորիդ:
Այսօր մենք անցկացնում ենք արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, իսկ վաղն առկա ձևաչափով տեղի կունենա ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի հերթական համատեղ նիստը: Մենք քննարկելու ենք շատ կարևոր հարցեր, կարևոր մեր երկրների և, ընդհանուր առմամբ, ՀԱՊԿ համար:
Մեզ համար այս հանդիպումը կարևոր է նաև, քանզի այն առաջինն է առկա ձևաչափով` այս տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո։
Մեր օրակարգում է մոտ երկու տասնյակ փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են արտաքին քաղաքականության համակարգմանը, ռազմաքաղաքական համագործակցությանը, նոր սպառնալիքներին ու մարտահրավերներին և, իհարկե, ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին:
Նախագծերի և հարցերի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է. երեկ և այսօր Համաձայնեցման հանձնաժողովն աշխատել է Ստանիսլավ Զասի ղեկավարությամբ:

Вступительное слово главы МИД РА Арарата Мирзояна на внеочередном заседании СМИД ОДКБ (видео)
В Ереване проходит заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-членов ОДКБ. В своем вступительном слове министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян отметил:
Приветствую вас в Ереване, в здании министерства иностранных дел. Очень рад видеть вас всех.
Мы сегодня проводим встречу министров иностранных дел, а завтра у нас будет очередное совместное заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ в очном формате. Мы будем обсуждать очень важные вопросы, важные для наших стран и для ОДКБ, в целом.
Для нас эта встреча еще и важна, потому что это наша первая очная встреча после сентябрьской агрессии Азербайджана против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.
На повестке у нас около двух десятков документов касательно вопросов внешнеполитической координации, военно-политического сотрудничества, новых угроз и вызовов, а также, конечно, ситуации на Южном Кавказе в целом.
Большинство проектов и вопросов уже согласованы. Вчера и сегодня Согласительная комиссия работала под руководством Станислава Васильевича.