Քննարկվել են նոր ձևավորվելիք ՆԳՆ կառուցվածքին և գործառույթներին վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել են նոր ձևավորվելիք Ներքին գործերի նախարարության կառուցվածքին և գործառույթներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետին է ներկայացվել Ներքին գործերի նախարարության կազմավորման նախագիծը՝ լրամշակված նախորդ քննարկումների արդյունքներով արձանագրված առաջարկներով: Քննարկման առարկա են դարձել ՆԳՆ կառավարման կառուցվածքին, դրանում միավորվող պետական կառույցների կառուցվածքային և առանձնացված ստորաբաժանումներին, տարածքային կառավարման մոդելներին, գործառույթների շրջանակին, օրենսդրական դաշտին առնչվող և այլ հարցեր: Նշվել է, որ նախատեսվում է նախագիծն ավարտուն տեսքի բեր ել մինչև տարեվերջ, ապա գործարկել ՆԳՆ-ն:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև կառուցվածքային բարեփոխմանը համահունչ մասնագիտական չափանիշների սահմանումը և քաղաքաշինական ենթակառուցվածքի ապահովումը, որոնք պետք է համապատասխանեն նոր կազմավորվող նախարարության բովանդակությանը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները նախագծի վերջնականացման ուղղությամբ:

Обсуждены вопросы, связанные со структурой и функциями формируемого МВД
В рамках состоявшегося под председательством премьер-министра Никола Пашиняна совещания были обсуждены вопросы, касающиеся структуры и функций формируемого министерства внутренних дел.
Никол Пашиняну был представлен проект формирования МВД, дополненный на основе предложений, которые были озвучены в ходе предыдущих обсуждений. Были обсуждены структура МВД, объединенные в него структурные подразделения государственных структур, модели территориального управления, рамки функций, законодательное поле и другие вопросы. Было отмечено, что планируется доработать проект до конца года и затем запустить МВД.
Никол Пашинян также подчеркнул важность определения профессиональных стандартов в соответствии со структурной реформой и обеспечения инфраструктуры, которые должны соответствовать содержанию новообразованного министерства. Глава правительства поручил продолжить работу по доработке проекта.