Աշխատանքային տոնավաճառին մասնակիցների մեծ մասը ռուսներ են
Մասնավորապես Ռուսաստանից  Հայաստան տեղափոխված շատ IT մասնագետներ պատրաստ են նաև մեր երկրում համապատասխան ոլորտում աշխատանքի անցնել։
Move2Armenia կազմակերպության համահիմնադիր Գարիկ Գևորգյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում պատմեց, որ ընկերությունը դեռ այս տարվա մարտին անցկացրել է աշխատանքային տոնավաճառ։ Մասնակցել է շուրջ 2500 մարդ, որոնց 70 տոկոսը եկել է Ռուսաստանից։
Համահիմնադրի խոսքով՝ սեռերի հարաբերակցությունը եղել է 50-50։ Առաջին միջոցառմանը, ի տարբերություն վերջինի, որը կայացել է մայիսի 14-ին, բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի կազմակերպություններից բացի՝ ներկա են եղել նաև այլ ոլորտի ներկայացուցիչներ։
Մայիսի 14-ին արդեն ընկերությունը կազմակերպել է երկրորդ աշխատանքային տոնավաճառը։ Այս անգամ ներկայացված էին 40-ից ավելի հայկական IT ձեռնարկություններ՝ Armenian Code Academy, IDeA Foundation, Meettal, Krisp, Digitain, Plat.ai, Yoocollab, Energize Global Services, ProCarement, Quantori, English with Laura և այլն։
Մասնակիցների թիվը, համահիմնադրի խոսքով, 2000-ին մոտ է եղել։ Տոկոսային հարաբերությամբ միջոցառմանը մասնակցել է 80 տոկոսից ավել այլազգի։ Գարիկ Գևորգյանի խոսքով՝ այս դեպքում ևս օտարազգիների մեծ մասը ռուսներ էին․ եղել նաև բելառուսներ, ուկրաինացիներ և այլն՝ տարբերակում չեն արել։
Հարցին, թե Հայաստանում գործի անցած օտարազգիների մեջ կա՞ն արդյոք մարզեր տեղափոխվածներ, համահիմնադիրը հիշատակեց Գյումրի քաղաքը։ Հատկանշական է, որ երկրորդ աշխատանքային տոնավաճառին մասնակցել են նաև ռազմարդյունաբերությանը հարակից ոլորտներից կազմակերպություններ։
Move2Armenia ընկերության համահիմնադրի խոսքով՝ գործատուն և ոչ ռեզիդենտ աշխատողը Հայաստանում կարողանում են հարաբերվել՝ աշխատանքային օրենսգիրքը դա թույլ է տալիս։ Մշտական կացության իրավունքը բավարար է Հայաստանում աշխատելու համար։

Большинство участников ярмарки труда - русские
Оказывается, многие IT специалисты, переехавшие в Армению , готовы также приступить к работе в соответствующей отрасли  в Армении. Не у всех из них есть IT бизнес или хотя бы в этот период они готовы его основать.
Соучредитель организации Move2Armenia Гарик Геворгян рассказал в беседе с «А1+», что компания ещё в марте сего года провела ярмарку труда. Участвовали около 2500 человек, 70% из которых были из России.
По словам соучредителя, соотношение по половому признаку было 50-50. На первом мероприятии, в отличие от последнего, которое состоялось 14-го мая, помимо организаций в сфере высоких технологий, присутствовали и представители других отраслей.
Уже 14-го мая компания организовала вторую ярмарку труда. На этот раз были представлены свыше 40-а армянский IT-предприятий: Armenian Code Academy, IDeA Foundation, Meettal, Krisp, Digitain, Plat.ai, Yoocollab, Energize Global Services, ProCarement, Quantori, English with Laura и др.
Число участников, по словам соучредителя, было около 2000. В процентном соотношении участвовали свыше 80% иностранцев. По словам Гарика Геворгяна, несмотря на то, что большинство иностранцев были русскими, присутствовали и белорусы, украинцы  и др. – они не проводили различий.
На вопрос, есть ли среди приступивших к работе в Армении переехавшие в регионы, соучредитель упомянул город Гюмри. Примечательно, что на второй ярмарке труда присутствовали организации, имеющие отношение к военной промышленности.
По словам соучредителя Move2Armenia, в Армении могут быть деловые отношения между работодателем и работником, не являющимся резидентом, трудовой кодекс это позволяет. Для работы в Армении достаточно вида на жительство.