Իրանը պատրաստ է Թուրքմենստանից սվոփով գազ փոխադրել Հայաստան. Ջավադ Օջի
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օջին հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է թուրքմենական գազը Հայաստան փոխադրել սվոփ համակարգի միջոցով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Իրանի նավթի նախարարն ասել է Shana լրատվական գործակալությանը՝ ամփոփելով ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար գնել Սանոսյանի հետ հանդիպմանը:
«Թուրքմենստանից Հայաստան գազի փոխադրման շուրջ բանակցությունները սկսվել են, եւ մենք շուտով այդ առումով լավ արդյունքների կհասնենք երկրի գազային ցանցի բարձր թողունակության շնորհիվ: Այսօր բանակցությունների ընթացքում ձեռք են բերվել լավ պայմանավորվածություններ գազի, նավթաքիմիական արտադրանքի արտահանման ավելացման և փոխադարձ կապերի համակողմանի զարգացման վերաբերյալ»,-ասել է Օջին:
Գնել Սանոսյանի հետ հանդիպման ընթացքում Ջավադ Օջին պատրաստակամություն է հայտնել Իրանի գազի ազգային ընկերության կողմից ավելացնել գազի արտահանումը հարևան Հայաստան:

Иран готов транспортировать газ из Туркменистана в Армению по своп системе: Джавад Оджи
Министр нефти Ирана Джавад Оджи заявил, что его страна готова транспортировать туркменский газ в Армению в рамках своп системы. Как сообщает «Арменпресс», об этом министр нефти Ирана заявил агентству «Shana», подводя итоги встречи с министром территориального управления и инфраструктуры РА Гнелом Саносяном.
«Переговоры о транспортировке газа из Туркменистана в Армению начаты, и в скором времени мы достигнем хороших результатов в этом плане благодаря высокой пропускной способности газовой сети страны. В ходе сегодняшних переговоров достигнуты хорошие договоренности по увеличению экспорта газа, по нефтехимии и всестороннему развитию двусторонних отношений», - сказал Джавад Оджи.
В ходе встречи с Гнелом Саносяном Джавад Оджи выразил готовность Национальной газовой компании Ирана увеличить экспорт газа в соседнюю Армению.
В 2004 году Армения и Иран подписали Соглашение об обмене газа на электроэнергию, которое позволило Ирану экспортировать газ в Армению в течение 20 лет, взамен Иран импортировал электроэнергию из Армении.