Վարչապետի մոտ քննարկում է անցկացվել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր մոդելի նախագիծը՝ հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Այն ներկայացրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Նախ անդրադարձ է կատարվել անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ներկայիս համակարգին, առկա խնդիրներին ու թերություններին, հաշմանդամության փորձաքննության գործընթացին, մատուցվող ծառայություններին, երաշխիքներին, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանությանը:
Նշվել է, որ հաշմանդամության քաղաքականության փոփոխության նոր մոդելը նախատեսում է առավել հասցեական մոտեցում ցուցաբերել հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ հաշվի առնելով նաև ընտանիքների հնարավորություններն ու կարողությունները: Բացի այդ, նախատեսվում է Միասնական սոցիալական ներկայիս 34 ծառայությունների փոխարեն այդ թիվը հասցնել 49-ի, բարելավել վերջիններիս ենթակառուցվածքներն ու նյերգրավվել մասնագիտական նոր կարողություններ: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել մոդելի ներդրման «ճանապարհային քարտեզ»-ին, ինչպես նաև նոր համակարգից ակնկալվող արդյունքներին:
Զեկուցվել է, որ մոդելը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը: Ամփոփելով քննարկումները՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց հանրային կյանքում ներգրավվածության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումն ու հասցեական աջակցության ապահովումը: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված գաղափարներն ու առաջարկությունները, որոնք միտված են մոդելի արդյունավետության բարձրացմանը, ներառել նախագծում՝ լրամշակելով այն:

У премьер-министра состоялось обсуждение (видео)
На заседании правительства с премьер-министром был обсужден проект новой модели оценки функциональности личности. Он был представлен Министерством труда и социальных вопросов.
Были рассмотрены существующая система оценки функциональности личности, проблемы и недостатки, процесс экспертизы инвалидности, предоставляемые услуги, гарантии, а также вопросы социальной защиты.
Было отмечено, что новая модель оценки функциональности личности предусматривает более адресный подход к инвалидам, с учетом возможностей личности и возможностей их семей. Кроме того, планируется вместо нынешних 34 социальных услуг довести их количество до 49, улучшить их инфраструктуру и задействовать новые профессиональные возможности.
Была обсуждена дорожная карта внедрения модели, а также ожидаемые результаты. Было представлено, что модель разработана с учетом международного опыта.
Подводя итоги, премьер-министр отметил необходимость последовательной работы по вовлечению лиц с ограниченными возможностями в общественную жизнь и обеспечения адресной поддержки. Глава правительства поручил озвученные в ходе совещания идеи и предложения, направленные на повышение эффективности модели, доработать и включить их в проект.