«Ղարաբաղցիներ, ինչի՞ եք Ադրբեջանից բողոքում․ ձեր ամենահայրենասերներին նրա КГБ-ն էր պաշտոնի նշանակում» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրկրորդ ճակատ բացել ոչ մեկին ձեռնտու չէ։ Այս պարագայում բանակցային ճանապարհը ընդունելի է բոլորի կողմից։ Մենք 1994-ից հետո անընդհատ ասում ենք՝ բանակցությունների այլընտրանքը պատերազմն է։ Այսպես արձագանքեց քաղաքագետ Էդվարդ Անտինյանը՝ պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցին՝ ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը, երբ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունից հետո աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն են հայտնում ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան։
Ըստ քաղաքագետի՝ քանի որ աշխարհակարգ է փոխվում՝ մեր շահերից է բխում բանակցելը։ Էդվարդ Անտինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում պատերազմել, այլ ցանկանում է վախեցնել և մեզ զիջումներ պարտադրել։
Ըստ փորձագետի՝ ՌԴ-ն այս իրավիճակում չի ցանկանում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գործի և դրանով ցույց է տալիս, որ իր ազդեցությունը չի թուլացել տարածաշրջանում։
Անդրադառնալով Արցախի կարգավիճակի հարցին՝ քաղաքագետը նշեց, որ համանախագահները հայտարարել են, որ այն լուծված չէ։
Դիտարկմանը՝ Արցախում և ՀՀ սահմաններին Ադրբեջանը սադրանքների է գնում, և այստեղ հարց է առաջանում՝ ի վերջո՝ Ռուսաստանը կզսպի՞ Ադրբեջանին, Էդվարդ Անտինյանը պատասխանեց, որ ՌԴ-ն չի գնա ինքնասպանության։
«Ամեն մեկս անելիք ունենք, մանավանդ, երբ տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը հարձակվում է դրսից, և մենք ունենք ընդդիմություն, որն էլ հարձակվում է ներսից։ Մենք միշտ պետք է իմանանք, որ ներսում ունենք Ադրբեջանի ազգային անվտանգության կողմից, որը խորհրդային միության ժամանակ КГБ-ն էր, ընտրյալ չինովնիկներ։ Հայկական հետքը վերացնելու համար ընտրել են Ռոբերտ Քոչարյանին ու Սերժ Սարգսյանին, որոնք ՀՀ նախագահ են աշխատել 10 տարի»,- նման կերպ արձագանքեց քաղաքագետը հարցին՝ արդյո՞ք ՌԴ-ն թույլ կտա Հայաստանին Արևմուտքի կողմը գնալ։
Նա հավելեց․ «Եթե այդ մարդիկ ընտրվել են Ադրբեջանի КГБ-ի կողմից, որ լինեն կուսակցական ֆունկցիոներ, Ադրբեջանը էտենց հայրենասեր մարդկանց էր դնում կուսակցական ֆունկցիոներ, հարգելի ղարաբաղցիները, բա ինչի՞ եք Ադրբեջանից բողոքում։ Դուք ընդհանրապես 88 թվականի շարժումը ինչի՞ սկսեցիք, եթե ձեր մեջի ամենահայրենասերներից КГБ-ն վերցնում էր Ադրբեջան ու պաշտոնի նշանակում»,- ասաց քաղաքագետ Էդվարդ Անտինյանը։

«Карабахцы, почему вы жалуетесь на Азербайджан? Самых патриотичных из вас его КГБ назначал на должность» (видео)
Поддержи А1+!Открытие второго фронта никому не выгодно. В этом случае для всех приемлем путь переговоров. Мы после 1994-го постоянно говорили: альтернатива переговорам – война. Так отреагировал политолог Эдвард Антинян, отвечая на вопрос «А1+»: что должна сделать Армения, когда после заявления главы МИД РФ Сергея Лаврова готовность оказать поддержку выразили США и Франция.
По словам политолога, поскольку меняется миропорядок, вести переговоры вытекает из наших интересов. По словам Эдварда Антиняна, Азербайджан не хочет вести войну, он хочет напугать и навязать нам уступки.
По мнению эксперта, в этой ситуации Россия не хочет, чтобы Минская группа ОБСЕ действовала, тем самым показывая, что её влияние в регионе не ослабло.
Касаясь вопроса статуса Арцаха, политолог отметил, что сопредседатели заявили, что он не решён.
На замечание о том, что в Арцахе и на границах РА Азербайджан прибегает к провокациям, и здесь возникает вопрос, в конце концов, Россия сдержит Азербайджан? Эдвард Антинян ответил, что РФ не пойдёт на самоубийство.
«Каждому из нас есть чем заняться, особенно когда мы видим, что Азербайджан атакует извне, и у нас есть оппозиция, которая атакует изнутри. Мы всегда должны знать, что внутри у нас есть чиновники, избранные службой национальной безопасности Азербайджана, которой во времена Советского Союза была КГБ. Для устранения армянского следа избрали Роберта Кочаряна и Сержа Саркисяна, которые работали президентами РА 10 лет», - так ответил политолог на вопрос, позволит ли РФ Армении перейти на сторону Запада.
Он добавил: «Если эти люди были избраны КГБ Азербайджана, чтобы быть партийными функционерами, Азербайджан ставит таких патриотичных людей партийными функционерами, уважаемые карабахцы, почему же вы жалуетесь на Азербайджан? Почему вообще вы начали движение 88 года? Если самых патриотичных из вас КГБ забирало в Азербайджан и назначало на должности», - сказал политолог Эдвард Антинян.