208 հոգի գտնվելու վայրն անհայտ մարդ ունենք 44-օրյա պատերազմից հետո ․ Փաշինյան
Սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Եվրամիությունը նույնպես աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերում, և այս ուղղությամբ պիտի առաջ շարժվենք: Գիտեք, որ մեր դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դե յուրե սահման գոյություն ունի, և դա խորհրդային ժամանակներում գոյություն ունեցող սահմանագիծն է: Այս արձանագրումով սահմանագծման աշխատանքները պետք է սկսել և փորձել լուծումների հասնել՝ զուգահեռ միջոցներ ձեռնարկելով անվտանգության և կայունության ապահովման ուղղությամբ: Այս մասին ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արցախյան երկու պատերազմներից հետո մենք 985 գտնվելու վայրն անհայտ մարդ ունենք՝ 208 հոգի՝ 44-օրյա պատերազմից, 777 հոգի՝ Արցախյան առաջին պատերազմից: Պետք է շարունակենք նրանց ճակատագիրը պարզելուն ուղղված աշխատանքը:

У нас 208 без вести пропавших после 44-дневной войны: Пашинян
Поддержи А1+!На встрече премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, президента Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева обсуждалась возможность сотрудничества в деле выяснения судеб без вести пропавших лиц. Об этом в своем выступлении на заседании правительства сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян, касаясь встречи, состоявшейся 6 апреля в Брюсселе.
«Одной из важных тем обсуждения были гуманитарные вопросы. Председатель Совета Европы подчеркнул необходимость освобождения всех пленных и возможность сотрудничества в выяснении судеб без вести пропавших лиц», - сказал премьер-министр.
Пашинян напомнил, что после двух Арцахских войн с армянской стороны есть 985 лиц, местонахождение которых не известно, 208 после 44-дневной войны, 777 после первой Арцахской войны. Он подчеркнул, что работа, направленная на выяснение их судеб, должна быть продолжена.
Азербайджан, несмотря на свое обязательство по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, еще не вернул всех пленных.