WikiLeaks -ի հիմնադիր Ասանժը ամուսնացել է Լոնդոնի բանտում
Աջակցիր «Ա1+»-ինWikiLeaks -ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, ով Լոնդոնի Բելմարշ բանտում է, կալանավայրում ամուսնացել է իր փաստաբանի՝ Ստելլա Մորիսի հետ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ նշելով, որ արարողությունն անցկացվել է երկու վկայի և ևս չորս հրավիրվածի ներկայությամբ:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ բանտի ղեկավարությունն արգելել է տարածել հարսանիքի ժամանակ արված լուսանկարները:
Ասանժին աջակցելու նպատակով բանտի շենքի մոտ հավաքվել են մի քանի տասնյակ ակտիվիստներ:
39-ամյա Ստելլա Մորիսը հայտնել էր, որ Ասանժի հետ ծանոթացել է 2011 թվականին, իսկ 2015-ից նրանք արդեն սկսել են հանդիպել: Զույգը երկու երեխա ունի, ովքեր լույս աշխարհ են եկել Ասանժի՝ Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը գտնվելու ընթացքում:
Ասանժը, ով 2010 թվականին Շվեդիայում մեղադրվել էր սեռական ոտնձգությունների ու բռնաբարության մեջ, 2012 թվականի հունիսից թաքնվում էր Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը՝ զգուշանալով արտահանձնումից:
ԱՄՆ արտահանձնելու պարագայում Ասանժին սպառնում է 175 տարվա ազատազրկում:
2019 թվականի ապրիլի 11-ի առավոտյան նրան ԱՄՆ պահանջով ձերբակալել էին: Այդ օրվանից ի վեր նա գտնվում է Լոնդոնի Բելմարշի խիստ ռեժիմով բանտում: Արտահանձնման հարցով լսումները սկսվել են 2019 թվականի մայիսի 2-ից: Դրանից հետո ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել էին, որ Ասանժի դեմ մեղադրանքներ են ներկայացրել լրտեսության և գաղտնի տեղեկատվության բացահայտման մասին օրենքը խախտելու համար:

Основатель WikiLeaks -а Ассандж сыграл свадьбу в лондонской тюрьме
Основатель организации WikiLeaks Джулиан Ассанж, находящийся в лондонской тюрьме Белмарш, сыграл свадьбу со своим адвокатом Стеллой Моррис. Как передает ТАСС, церемония прошла в присутствии двух свидетелей и еще четырех приглашенных.
По соображениям безопасности руководство тюрьмы запретило распространять фотографии Ассанжа, сделанные на свадьбе. Поддержать журналиста в среду к зданию тюрьмы пришли несколько десятков активистов. Как указывают британские СМИ, Ассанж, у которого имеются шотландские корни, явился на церемонию в клетчатом килте модельера Вивьен Вествуд. 80-летняя дизайнер, которая является последовательной сторонницей австралийца, также сшила свадебное платье Моррис.
39-летняя адвокат ранее рассказала, что познакомилась с Ассанжем в 2011 году, начала встречаться с ним в 2015 году и родила ему двух детей - Макса и Габриэл. Они появились на свет, когда 50-летний австралиец укрывался в посольстве Эквадора в Лондоне (2012-2019).
В Соединенных Штатах основателю WikiLeaks инкриминируют преступления, связанные с крупнейшим в американской истории случаем раскрытия секретной информации. По совокупности предъявленных обвинений основателю WikiLeaks грозит до 175 лет тюремного заключения.