Հաագայում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ և Նիդերլանդների միջեւ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 18-ին Հաագայում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, նիդերլանդականը՝ ԱԳՆ քաղաքական հարցերով գլխավոր տնօրեն Թայս ֆան դեր Փլասը։
Երկուստեք գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տարբեր մակարդակներում առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ՝ զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ։ Առևտրատնտեսական համագործակցության համատեքստում՝ կողմերն արձանագրեցին վերջին տարիներին նկատվող դրական դինամիկան և ուղենշեցին առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձան Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպվելիք միջոցառումներին։
Մտքեր փոխանակվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, անդրադարձան միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն ու փոխադարձ աջակցությանը, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգին։
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակին։ Այդ համատեքստում կարևորվեց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Հայկական կողմը երախտագիտություն հայտնեց Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում Նիդերլանդների խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշման և աջակցության, ինչպես նաև՝ երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում կառավարության կողմից խնդրի բարձրացման համար՝ ընդգծելով ստեղծված աշխարհաքաղաքական պայմաններում նման մոտեցման շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Հաագայում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպումներ ունեցավ Նիդերլանդների քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև մասնակցեց Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև դիվանագիտռական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված դիվանագիտական ընդունելությանը, որի ընթացքում պարգևատրվեցին երկկողմ համագործակցության խորացման գործում ներդրում ունեցած անձինք։

В Гааге состоялись политические консультации между РА и Нидерландами
Поддержи А1+!В Гааге 18 марта состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Королевства Нидерландов под сопредседательством заместителя министра иностранных дел Республики Армения Паруйра Ованнисяна и генерального директора МИД Королевства Нидерландов по политическим вопросам Тайса ван дер Пласа.
Отметив высокий уровень политического диалога между Арменией и Нидерландами на разных уровнях, собеседники обсудили ряд вопросов армяно-голландской двусторонней повестки дня. Касаясь торгово-экономического сотрудничества, собеседники отметили наблюдаемую в последние годы положительную динамику и наметили шаги, которые необходимо предпринять для полной реализации имеющегося потенциала.
Стороны коснулись широкого круга мероприятий, которые будут организованы по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Нидерландами.
Стороны обсудили повестку дня партнерства Армения-ЕС, обменялись мнениями по ряду представляющих взаимный интерес вопросов международной и региональной повестки дня, а также обсудили сотрудничество и взаимную поддержку в рамках международных организаций.
Собеседники также коснулись текущей ситуации вокруг нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте стороны подчеркнули важность полного возобновления карабахского мирного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Армянская сторона выразила признательность за поддержку и принципиальную позицию парламента Нидерландов в период развязанной против Арцаха азербайджанской агрессии, а также за постановку вопроса правительством на двусторонних и многосторонних площадках, подчеркнув необходимость продолжения такого подхода с учетом текущих геополитических развитий.
В ходе визита в Гаагу заместитель министра Ованнисян встретился с представителями политических партий Нидерландов и активистами гражданского общества, а также принял участие в дипломатическом приеме, посвященном 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Нидерландами. В ходе приема за значительный вклад в углубление двустороннего сотрудничества между Арменией и Нидерландами были награждены ряд лиц.