Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը շնորհավորել է Վահագն Խաչատուրյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՉինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը շնորհավորել է Վահագն Խաչատուրյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում է «Սինխուա» գործակալությունը:
Շնորհավորական ուղերձում Չինաստանի նախագահը նշել է, որ Չինաստանի և Հայաստանի գործընկերությունը հիմնված է ավանդական բարեկամության վրա։
«Դիվանագիտական կապերի հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը բավական մեծ թափ է ստացել, և տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը նկատելի ձեռքբերումներ է ունեցել», - նշել է Սի Ծինփինը:
Նա նաև ասել է, որ մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի և Հայաստան հարաբերությունների զարգացմանը և պատրաստ է աշխատել Խաչատուրյանի հետ՝ նպաստելու երկկողմ կապերի առողջ և կայուն զարգացմանը՝ օգուտ բերելու երկու երկրներին և նրանց ժողովրդին։
ՀՀ ազգային ժողովը Վահագն Խաչատուրյանին Հանրապետության նախագահի պաշտոնում պաշտոնում ընտրել էր մարտի 3-ին: Հանրապետության նախագահը պաշտոնը կստանձնի ԱԺ հատուկ նիստում, որը կանցկացվի մարտի 13-ին:

Президент Китая Си Цзиньпин поздравил Ваагна Хачатуряна
Президент Китая Си Цзиньпин поздравил Ваагна Хачатуряна с избранием на пост президента Республики Армения. Об этом сообщает Агентство «Синьхуа».
В поздравительном послании президент Китая отметил, что партнерство Китая и Армении основано на традиционной дружбе.
«С момента установления дипломатических отношений между нашими странами их развитие  набирало большие обороты, и сотрудничество в различных сферах имело заметные достижения», - отметил Си Цзиньпин.
Президент Китая написал, что он придает большое значение развитию отношений между Китаем и Арменией и готов работать с Хачатуряном для содействия здоровому и устойчивому развитию двусторонних отношений во благо обеих стран и народов.
3 марта Национальное собрание РА избрало Ваагна Хачатуряна Президентом республики. Президент республики вступит на должность на внеочередном заседании Национального собрания, которое состоится 13 марта.