Միրզոյանը ԿԽՄԿ նախագահի հետ քննարկել է 38 հայ ռազմագերիների հայրենադարձման հարցը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 1-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ: Տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Անդրադառնալով ԿԽՄԿ գործունեությանը` որպես ոչ քաղաքական և մարդասիրական կառույցի` ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է կազմակերպության գործունեության կարևորությունը՝ ուղղված Արցախում հումանիտար հարցերի կարգավորմանը:
Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը Պիտեր Մաուրերի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հրատապությանը, ինչպես նաև բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային կառույցների՝ Լեռնային Ղարաբաղ անխափան մուտքն ապահովելու և վերջիններիս տեղում ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակելու՝ համագործակցությունը հումանիտար հարցերի կարգավորման նպատակով։

Мирзоян обсудил с председателем МККК вопрос возвращения 38 армянских военнопленных (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 1 марта в Женеве встретился с председателем Международного комитета Красного Креста (МККК) Петером Маурером.
Коснувшись деятельности МККК как неполитической и гуманитарной структуры, министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул важность деятельности организации, направленной на урегулирование гуманитарных вопросов в Арцахе.
В этом контексте Арарат Мирзоян обратил внимание Петера Маурера на вопрос скорейшего возвращения содержащихся в Азербайджане 38 армянских военнопленных и гражданских лиц, а также на случаи насильственного исчезновения людей и выявления судеб без вести пропавших.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость обеспечения доступа международных структур в Нагорный Карабах и их активной вовлеченности на месте.