Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի հետ (տեսանյութ)
Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի միջև հաստատված երկխոսության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ որպես բռնի տեղահանումներից անմիջականորեն տուժած երկիր՝ Հայաստանը մշտապես աջակցել է Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի ջանքերին՝ ուղղված բռնի տեղահանումներից տուժած անձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար խնդիրներին։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով իրենց բնակավայրերից բռնի տեղահանված արցախահայության՝ հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ստեղծման և անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի կողմից հումանիտար առաքելությունների իրականացումը՝ անընդունելի համարելով Ադրբեջանի կողմից այս հարցի քաղաքականացումը և արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը։

Арарат Мирзоян встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев (видео)
Поддержи А1+!В рамках заседания Совета ООН по правам человека высокого уровня, проходяшего в Женеве, 28 февраля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
Собеседники выразили удовлетворение установившимся диалогом между Арменией и Верховным комиссаром ООН по делам беженцев. Арарат Мирзоян отметил, что как страна, непосредственно пострадавшая от насильственных перемещений, Армения всегда поддерживала усилия Верховного комиссара ООН по делам беженцев по защите прав насильственно перемещенных.
Были обсуждены гуманитарные проблемы, возникшие в Республике Арцах после 44-дневной войны. Арарат Мирзоян обратил внимание коллеги на необходимость создания условий для возвращения и защиты прав арцахских армян, насильственно перемещенных из родных мест в результате азербайджанской агрессии.
Арарат Мирзоян придал особое значение осуществлению в Арцахе гуманитарных миссий международных организаций, в том числе и Верховного комиссара ООН по делам беженцев, считая недопустимой политизацию этого вопроса со стороны Азербайджана и создание искусственных препятствий.